Tazminatları ödenmeden işten çıkarılan madencilerden açıklama

Tazminatları ödenmeden işten çıkarılan madencilerden açıklama

Eti Bor’a ait Kütahya Hisarcık’taki maden sahasında özel şirkette çalışan işçiler, tazminatsız ve haksız yere işten çıkarıldıklarını belirterek basın açıklaması yaptı.

Eti Bor’a ait Kütahya Hisarcık’taki maden sahasında faaliyet yürüten özel bir şirkette çalışan işçiler, tazminatları ödenmeden işten çıkarıldıklarını ve sigortasız çalıştırıldıklarını, maden işçisi olmalarına rağmen hile yapılarak inşaat işçisi gibi gösterildiklerini, bu durumların ücretler arasında büyük bir adaletsizlik yarattığını belirterek, Hisarcık Kapalı Pazar Yerinde basın açıklaması yaptı.

‘Aynı işi yapıyoruz, aynı haklara sahip olmak istiyoruz’

BirGün’de yer alan habere göre; işçileri temsilen konuşan Mehmet Altın, “Açık ocak dekapaj şantiyesinde şoför, operatör ve maden işçisi olarak çalışmaktayız. Burası maden sahası olmasına rağmen ihalelerde inşaat yapım işi olarak gösterilmektedir. Gerçek maden işçisi olarak bu durum, çalışanlar arasında haksız kazanca neden olmaktadır. Aynı işi yaptığımız diğer arkadaşlarımızla aynı hakları almak istiyoruz. Tek geçim kaynağımız bu maden sahasıdır. Başka bir işimiz yoktur. Ayrıca son günlerde neden göstermeden ve tazminatları ödenmeden işçiler işten çıkartılmaktadır. Bu iş yerinde 200 civarında arkadaşımız çalışmaktadır” dedi.

Başka çalışacak yerimiz yok”

Biz ekmeğimizin peşindeyiz, bu kış gününde işsiz kalmak istemiyoruz” diye devam eden Altın, “Başka çalışacak yerimiz yok, sadece Eti Maden sahası var. Bu kadar arkadaşın işsiz kalmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar