Tecavüzcü Bilgin’e polisler de delilleri kaybederek yardım etmiş!

Tecavüzcü Bilgin’e polisler de delilleri kaybederek yardım etmiş!

Tecavüzcü Prof. Dr. Hasan Bilgin’e sadece yardımcısı ve jinekolog hekim yardım etmemiş; polisler de en önemli delillerden kamera kayıtları başta olmak üzere başka delillerin kaybolmasına “seyirci” kalarak yardım etmiş!

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde öğretim görevlisi olduğu 2019 yılının Nisan ayında kendisine ait hayvan hastanesinde asistan olarak çalışan 23 yaşındaki Ç.B.’ye anestezi ilacıyla bayıltıp tecavüz eden, şiddet uygulayan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin suçlarının üzerinin kapatılmasında sadece yardımcısı Serkan Durmaz ve jinekolog hekim Hüseyin Şenyurt yardım etmemiş. Şiddete uğrayan kadınları karakol kapılarından geri gönderme pratikleriyle bildiğimiz polis de delil karartarak bu tecavüzcüye yardım etmiş.

Tecavüzcülüğü konusunda Ç.B.’nin beyanlarını ve delilleri dikkate almayan savcının 2 aylık tutukluluk sonrasında res’en tahliye ettiği ve kendisine yardım edenlerle birlikte Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanmasına devam edilen Bilgin’in yardımına polisler de kamera kayıtları da dahil delillerin bir kısmının kaybolmasına “neden” olarak koşmuş. Buradaki “neden olmanın” bilinçli bir eylem olduğunu sölemekse abes olmayacaktır. Bu polisler şimdi 1 yıl hapis cezası talebiyle yargılanacak. İşledikleri suçun büyüklüğü ortadayken sadece 1 yıl!..

Üç polis hakkında iddianame

DHA’daki habere göre Ç.B., avukatı Aslıhan Koçak aracılığıyla, Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava dosyasına giren delillerin yetersiz olduğu gerekçesiyle, olay günü görevlerinin gereklerine aykırı davrandıkları, delillerin bir kısmını veya tamamını toplamamaları nedeniyle kaybolmasına sebebiyet vererek, kovuşturmanın uzamasına neden oldukları iddiasıyla polis memurları Mehmet Ş., Nevzat Ç., ile Yunus A. hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında polisler hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan iddianame düzenlendi.

2 kamera kaydı kayıp

İddianamede, olay sonrası nöbetçi cumhuriyet savcısının olayın en önemli delilleri arasında yer alan güvenlik kamera görüntülerinin bir an önce temin edilmesi için talimat verdiği yönünde tutanak bulunduğu; ancak grup amiri olarak görev yapan Yunus A. ile mukayyit olarak görev yapan Mehmet Ş.’nin, gecikmeksizin görüntülerin temin edilmesine yönelik bir eylem ve işlemde bulunmadıklarının anlaşıldığı belirtildi. Yine iki sanığın olay yerinde delil toplama konusunda da ihmal gösterdikleri belirtildi. İddianamede, gündüz görevi devralan polis memuru Nevzat Ç.’nin de mevcut bulunan tüm kamera kayıtlarını yedekleme yaparak temin etmesi gerekirken, görüntüleri kendisi izleyip şüphelinin göründüğü 2 kameranın kayıtlarını aldığı, bu şekilde görevini tam olarak yerine getirmediği aktarıldı.

1 yıl hapis talebi!

İddianamede, polislerin, cinsel saldırı olayıyla ilgili delillerin toplanmasında özensiz ve dikkatsiz davranarak ihmal suretiyle görevi kötüye kullandıkları, bu ihmalin neticesinde söz konusu kamera kayıtlarının ve delil olabilecek diğer materyallerin bir daha temin edilmesinin olanaksız hale geldiği ve bu şekilde müştekinin iddialarını ispat edebilmesi anlamında kişisel mağduriyete neden oldukları belirtildi. Sanıklar, iddianamenin kabul edildiği Ankara 22’nci Asliye Ceza Mahkemesinde, 3 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar