Tilki, Baykuş, Bakire

Tilki, Baykuş, Bakire

Çünkü konu çok çetrefilli ve hassas: Ensest. 1950’lerden bugünlere kız kardeşi, onun kızı ve sonra onun da kızına tacizi ve tecavüzü hak gören takıntılı sapık üzerinden yürüyen kitabın kurgusu psikolojik gerilim ve karakterleri ile rahatsız etse bile okutuyor kendisini.

Yaprak Öz

Yaprak Öz okuru nasıl rahatsız edeceğini çok iyi biliyor. Bu kitap için söyleyeceğim ilk cümle ‘rahatsız edici…

Çünkü konu çok çetrefilli ve hassas: Ensest.

1950’lerden bugünlere, kız kardeşi, onun kızı ve sonra onun da kızına tacizi ve tecavüzü hak gören takıntılı sapık üzerinden yürüyen kitabın kurgusu psikolojik gerilim ve karakterleri ile rahatsız etse bile okutuyor kendisini.

Yaprak Öz’den okuduğum ilk kitaptı ve ben dilini, hayal gücünü oldukça beğendim.

‘Her şey bitti artık,’ dedi bana. Ama her şey de yeniden başlıyor sanki… İzlediğim o berbat giallo filmlerine benzedi hayatımız. Ama artık sakinleşeceğiz, öyle değil mi?

Her ne kadar suçluyu tahmin etsem bile mektuplardan, anlatılardan, bu kitapta eksik bulabileceğim bir unsur değildi. Yine aynı heyecanla, bıçak üstü okudum. Tahmin edilebilirliğine rağmen gerilim devam ediyor. “Kim” sorusundan çok “nasıl” sorusu okuru meşgul ediyor. Dolayısıyla, “nerede bitecek” sorusu da peşinden geliyor.

Şair, yazar ve çevirmen olan Yaprak Öz, 1973 Zonguldak doğumlu. İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nü bitiren yazar aynı zamanda İngilizce eğitmeni.

20’li yaşlarının başında şiir yazmaya başladığını belirten Öz’ün ilk şiiri PoetikUs Şiir Dergisi’nin 1996 Ocak sayısında yayımlandı. “Şiirli Müzik Kutusu” kitabı ile 2010 Cemal Süreya Şiir Ödülleri’nde başarı ödülü aldı.

Çok yönlü yazarın tilki, baykuş, bakire kitabını bu türe ilgi duyan edebiyat severlere tavsiye ederim.

Dostlukla kalın

Gürbüz DENİZ


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar