Trendyol işçilerinin fiili grevi yayılarak devam ediyor: Hakkımızı alacağız!

Trendyol işçilerinin fiili grevi yayılarak devam ediyor: Hakkımızı alacağız!

Online satış platformu Trendyol’da sözleşmeli taşeron statüsünde çalışan ve işin tüm masraflarıyla birlikte vergilerini de sırtlayan Trendyol Expres işçi-kurye-taşıyıcılarının, mart ayında geçerli olmak üzere yüzde 11 gibi bir sefalet zammı yapılmasına karşı dün başlattıkları fiili grev, birçok kente yayılarak bugün de devam etti. İşçiler bugün saat 14:00’te İstanbul’da Maltepe ve Yenikapı miting alanlarında basın açıklamaları gerçekleştirerek taleplerini dile getirdiler.

Başta İstanbul’da olmak üzere İzmir, Ankara, İzmit, Diyarbakır, Samsun, Eskişehir gibi Trendyol şubelerinin bulunduğu birçok kentte Trendyol Expres bünyesinde çalışan yüzlerce işçi-kurye-taşıyıcı, 2022 yılı için yapılan ve Mart ayından itibaren uygulanacak olan yüzde 11 oranındaki ücret artışını protesto etmek için dün başlattıkları kontak kapatma eylemlerine devam ediyorlar. Dün Trendyol’un Maslak’taki Genel Merkezi önünde başlayan bu fiili grev hızla yayılarak çeşitli online satış platformlarında çalışan tüm işçileri, kuryeleri etkisi altına aldı. Trendyol’da dayatılan sefalet ücretine karşı kontak kapatılmasına Yemeksepeti, Getir, Hepsiburada ve diğer platformlardaki işçiler de destek vererek, önümüzdeki dönemde benzer eylemlere gideceklerini ilan ettiler.

Kontak kapatan kuryeler İstanbul’da bugün saat 14:00’te Maltepe ve Yenikapı miting alanlarında bir araya gelerek taleplerini ifade ettikleri basın açıklamaları okudular. Yüzlerce işçi araçlarıyla konvoy oluşturup geldikleri alanlarda oldukça canlı bir görüntü oluşturdular.

İşçiler okudukları basın açıklamasında, tamamlama ücretine yüzde 50 zam, ikinci slotun kaldırılması (çalışma/dağıtım zamanı), hak aramaya katılan işçilerin iş akitlerinin feshedilmemesi ve çalışanların üzerindeki mobbingin kaldırılmasını talep etti.

Maltepe’deki eylemde işçiler adına okunan açıklamada, “Bizler bugün keyfiyetten bulunmuyoruz. Korkmuyoruz, hakkımızı alacağız! Gelmeyen Trendyol Express işçilerine de sesleniyoruz, bizler hepimizin hakkı için bağırıyoruz” denildi.

İşçiler, aldıkları ücretlerle geçinemediklerini, anca araçların ücretlerini karşılayabildiklerini, yapılan sayısız vergi kesintisiyle ellerinde kalan miktarın 4 bin lira civarında bir para olduğunu kaydetti.

Trendyol yönetimi, taşeron olarak tanımladığı kuryelerin hak edişlerinin toplamının 10 bin TL’nin altında kalmadığını, yüzde 22 zam önerildiğini söylerken, çalışanlar ise masraflar çıkarıldığında kendilerine 3-4 bin TL kaldığını belirtiyorlar.

Kuryeler kendilerine yüzde 11 zam teklif edildiğini, bu teklifin günlük 30 TL’lik ir ücret artışına tekabül ettiğini, Trendyolla sözleşmeli taşeron olarak kendi araçlarıyla çalıştıklarını, şirketle her yıl paket başı anlaşma imzaladıklarını, bu yıl verilen rakamın geçen ılkiyle aynı olduğunu, paket başı fiyatın geçen sene 4,75, bu yıl da ilk 40 paket için 5,50 TL geri kalanı için yine 4,75 yapıldığını anlatıyorlar.

Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere patronun dayattığı sefalet ücretinin enflasyonun alıp başını gittiği bu koşullarda geçen seneyle aynı rakamlara tekabül etiğini ifade ediyorlar.

Trendyol’un Türkiye’deki online satış pazarının yüzde 30’una hakim olduğunu söyleyen işçiler, vergileri, benzin parasını ve diğer harcamaları çıkardıklarında ay sonunda ceplerinde sadece 3-4 bin liranın kaldığını ifade ediyorlar.

İşçiler, damga vergisi, motorlu taşıt vergisi, yemek ücreti, sigorta, araç bakım, kasko, trafik sigortası, yakıt, muayene, muhasebe ücretinin toplam 6 bin 586 TL olduğunu söylüyor.

İşçilerin talepleri ise şunlar:

Tamamlama ücretine yüzde 50 zam

İkinci slotun kaldırılması

Hak aramaya katılan hiçbir kuryenin iş hakkının feshedilmemesi

Çalışanlar üzerindeki mobingin kaldırılması

İşçiler, bu talepleri için İstanbul Yenikapı ve Maltepe meydanlarında toplandılar. 

2010’da 300 bin dolarla kurulup, 6 ayda 150 milyon dolar değere kavuşan şirket!

2018 yılında yüzde 75’i 728 milyon dolarla Çin tekeli Alibaba tarafından satın alınan, 2021 yılı itibariyle de yüzde 86,5 gibi bir payla Alibaba’ın ana hissedar haline geldiği Trendyol’un 2010’da başlayan hikayesi kısaca şöyle:

Piyasa değeri 16.5 milyar dolar olan Trendyol, Demet Mutlu tarafından 2010 yılında 300 bin dolarla kuruldu ve değeri 6 ayda 150 milyon dolara fırladı. İkinci el platformu Dolap, taşıma ağı Trendyol Express ve dijital dönüşüm odaklı AR-GE merkezi Trendyol Tech Trendyol Group çatısı altında toplandı. Şirket bünyesinde kuryeler ve hizmet sağlayıcıları dahil edildiğinde toplam 4 binden fazla kişiyi istihdam ediyor. Satıcılar arasında 600 bin kadın çalışıyor ve 194 bini Trendyol süreçleriyle ilgili işler yapıyor. Trendyol’da satıcıların yüzde 25’i kadınlardan oluşuyor.

Şirketin kurucusu Demet Mutlu 2011 yılında ABD’li Fortune Dergisi tarafından dünyanın en güçlü 10 girişimci kadınından biri olarak gösterildi.

Mutlu, 2016 yılında da Dünya Ekonomik Forumu tarafından genç küresel liderler arasında gösterilmiş. 2019 yılında Ekonomist Dergisi tarafından Yılın İş İnsanları Ödülleri’nde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçilmiş.

Yılda 15 milyondan fazla müşterisi, aylık ortalama 180 milyon mobil ziyaret sayısı bulunan platformun mobil uygulaması bugüne kadar 45 milyon kez indirildi.

Şirketin hizmet vermeye başladığı ülkeler sırasıyla; Avusturya, Belçika, Bulgaristan Hırvatistan, Çek Cumhuryeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık olarak öne çıkıyor. (Bilgiler şirketbilgileri isimli Twitter hesabından)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar