TTB’den işyerinde katledilen hemşire Ömür Erez’e ilişkin açıklama

TTB’den işyerinde katledilen hemşire Ömür Erez’e ilişkin açıklama

Türk Tabipleri Birliği, 20 suç kaydı bulunan Rahmi Uygun isimli erkek tarafından katledilen hemşire Ömür Erez için yayınladığı mesajda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da bu ölümden sorumlu olduğunu belirtti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), hemşire Ömür Erez’in çalıştığı aile sağlığı merkezinde 20 suçtan kaydı bulunan Rahmi Uygun isimli erkek tarafından katledilmesine ilişkin açıklama yaptı. TTB’den yapılan açıklamada, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Ömür yalnızca bir erkek tarafından öldürülmedi. Ömür Erez’i İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler, ekranlarda cinsiyet eşitsizliğini savunan siyasetçiler, erkek yargı, kadın düşmanı politikalar katletti” denildi. Sağlık Bakanı Koca’nın da sorumlu olduğu vurgulandı.

Güvensiz çalışma ortamlarının kadın cinayetlerinin yolunu açtığı belirtilen açıklamada, “Her gün kadınların erkekler tarafından katledildiği ve adaletin sağlanmadığı bir güne uyanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Üzgünüz, öfkeliyiz. Ömür yalnızca bir erkek tarafından öldürülmedi. Ömür Erez’i İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler, ekranlarda cinsiyet eşitsizliğini savunan siyasetçiler, erkek yargı, kadın düşmanı politikalar katletti” denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Uzun süredir güvenli işyerleri talebimiz olmasına; her gün bir değil, birkaç sağlıkta şiddet olayı yaşanmasına rağmen attığı tek adım sosyal medyadan tweet atmak olan Sağlık Bakanı da bu ölümden sorumludur. Yaşatmak için gittiğimiz işyerlerinden cenazeler çıkmasına seyirci kalan bir bakanlığın varlığı kabul edilemez.

Bizler yaşatmak için hekimliği seçenler kadına yönelik her türlü şiddete karşı mücadelede de yer alarak başta sağlık alanında güvenli işyerleri için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir kadını, bir meslektaşımızı, bir arkadaşımızı daha kaybetmeye sabrımız yok.”

Ne olmuştu?

Ömür Erez bugün Kartal’da çalıştığı aile sağlık merkezinde daha önce de tehditler aldığı ve 20 suçtan kaydı bulunan Rahmi Uygun isimli erkek tarafından başından vurularak katledildi. Uygun bu cinayet için Konya’dan araç kiralayarak İstanbul’a gelmişti. Çamur medya cinayeti her zamanki magazin havasıyla verirken, aynı zamanda devleti aklayacak bir habercilik dili kullandı. Katilin ifadesi hızla basına sızdırıldı ve o ifadede, Ömür Erez’in kendisinden sürekli para istediği ve 200 bin liraya yakın borcu olduğunu, borcunu ödemediği gibi kendisine hakaret ettiğini söylediği belirtiyordu. Diğer yandan savcılık hızla bir açıklama yaparak Erez’in 2 kez evlenip boşandığı, son boşandığı eşiyle ilgili ‘Kasten yaralama’ ve ‘Kişilerin huzur ve sükunetini bozma’ suçlarından şikayet müracaatının olduğunu ancak katil Uygun ile alakalı herhangi bir müracaatta bulunmadığını vurguladı. Bu açıklamayla Uygun hakkında herhangi bir sorumlulukları olmadığının altını çizmiş oldu. Ancak 20 suç kaydı bulunan Uygun’un elini kolunu sallayarak dışarda nasıl dolaştığına dair tek laf etmedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar