TTB’nin ‘Beyaz Nöbet’i başladı: Haklarımızı alana kadar!

TTB’nin ‘Beyaz Nöbet’i başladı: Haklarımızı alana kadar!

Sağlık çalışanlarının haklarını alabilmek için Aralık başından bu yana eylemler düzenleyen TTB, sağlık çalışanlarının özlük haklarını içeren düzenlemenin Meclis’e getirilmesi için “Beyaz Nöbet”e başladı. Çağrıları karşılanmazsa TTB “Beyaz G(ö)rev” eylemi yapacak.

Türk Tabipleri Birliği, (TTB) “Emek Bizim, Söz Bizim” ve “Vazgeçmiyoruz! Oyalama Değil, Hakkımız Olanı İstiyoruz” başlıklı eylem programının devamı kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdi. Hekimler, TTB Genel Merkezi önünde yapılan basın açıklamasıyla “Beyaz Nöbet” eylemine başladıklarını duyurdu.

TTB, Meclis’in açık olduğu 26 Ocak’tan 3 Şubat tarihine kadar sürecek eylem kapsamında hekimler, tıp öğrencileri, sağlık emekçileri, emek ve demokrasi güçleri ve milletvekilleriyle birlikte buluşmalar gerçekleştirecek. Forumlar ve ziyaretlerle devam edecek olan “Beyaz Nöbet” eylemi hekimlerin özlük hakları lehine sonuç vermediği takdirde, TTB, 8 Şubat tarihinde “Beyaz G(ö)rev”e gidecek. TTB önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve sendika temsilcileri destek verdi.

Köleliği dayatan bir sistemde çalışmak zorunda bırakılıyoruz’

Basın açıklaması öncesi konuşan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TTB olarak yürüttükleri çalışmaları ve yürüyüş eylemlerini hatırlatarak, “Emek verenler güvenli bir ortamda, çalışma koşullarında insanca yaşayabileceğimiz bir ücretle ve insanca yaşayabilmenin ötesinde uzun saatlere dayalı köleliği dayatan bir sistemde çalışmak zorunda bırakılıyoruz. Sadece hekimlerin değil aslında toplumunda sorunlarını ele almaya çalıştık. Sağlık çalışanlarının sağlıksız olduğunda toplumunda sağlıksız olacağını ifade ederek haftalar boyunca her bir sorunumuzu dile getirdik” dedi.

Jet hızıyla geri çekilen tasarı

Meclis’ten geri çekilen yasa tasarısının takipçisi olacaklarını ifade eden Fincancı sözlerine şöyle devam etti:

27 Kasım’daki forumda bu kararlılığımızı ifade ettik. Bizim kararlılığımız 1 Aralık’ta karşılık buldu. Meclis’e düzenlemelerin getirileceğini hep birlikte duyduk. Para pul konuşmanın izne tabi olduğu bir dönemden geçiyoruz. Belli ki izin alınmamıştı. Bir hızla gelen tasarı bir hızla geri çekildi. Tasarı, sadece hekimleri kapsayan ama hekimler arasında bile eşitsizliğe yol açan, emekli hekimlerin bazılarını gören, bazılarını görmeyen, bizi eşitsizlik koşullarına mahkum edecek bir tasarı olsa da bir adımdı, önemsedik. Bunun devamı gelir’ dedik. Hızla geri çekilen tasarı kayıplara karıştı. Meclis’te ne zaman görüşüleceğine dair hiçbir ipucumuz yok. Biz mücadeleye devam ediyoruz, vazgeçmiyoruz.

Yanlış sağlık politikalarında ısrar

Basın açıklamasında söz alan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise KHK’lı Doktor Sefa Çiftçi’nin karşılaştığı sorunu anlattı. Çiftçi’nin Malatya’dan Ankara’ya evrak teslim etmek için geldiğini ve Sağlık Bakanlığı’na alınmadığını anlatan Gergerlioğlu şunları kaydetti:

Kapıdan giremezsin KHK’lısın’ deniyor. Türkiye’nin hali bu. 20. yüzyılda Nazi uygulamaları yapıldı. 21. yüzyılda da Türkiye’deki Nazi uygulamasının dünkü örneği. Hekimin Sağlık Bakanlığı’na giremediği bir dönemdeyiz. Biz bu sesin duyulması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Sağlık Bakanlığı’na da buradan sesleniyorum Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmelerinde adeta çok haklısınız der gibi yaptığı konuşması sonrasında getirilen bir yasa var. Sayın Fahrettin Koca, madem ‘hekimler haklı, hekimlerimiz istifa ediyor, yurtdışına gidiyor’ dediniz. Bu hal nedir? Neden bu yanlış sağlık politikalarında ısrar ediyorsunuz? Randevu vermeyen Sağlık Bakanı’na bunu soruyorum.

Haklarımızı alana kadar eylemlerimize devam edeceğiz!

“Beyaz Nöbet”in basın açıklamasını okuyan TTB Merkez Konsey Üyesi Kazım Doğan Eroğlu, sağlık emekçilerinin özlük haklarıyla ilgili yapılacak düzenlemenin ocak ayında Meclis gündemine getirileceği belirtilmesine rağmen bu konuda herhangi bir gelişme olmadığını, hâlâ Meclis gündemine alınmadığını hatırlattı. “Emeğimiz adeta oyalama taktiği ile alay konusu olmaktadır. Buna izin vermeyeceğiz. Her gün gelen zam haberleri sonrası daha da yoksullaşıyorken oyalamalarınıza göz yummayacağız” diyen Eroğlu, şunları kaydetti:

Biliyoruz unutturma, vazgeçirme politikası uygulanmaya çalışılıyor ama biz ki umudu bilen, direnmeyi bilen bir mesleğin mensuplarıyız asla vazgeçmeyeceğiz. Tüm sağlık kurumlarının bahçelerini yeniden beyaza boyayacağız, hekimlerin gücünü, birliğini bizi duymayan kulaklara duyuracak, görmeyen gözlere bir kez daha göstereceğiz. Kararlılığımızı, vazgeçmeyeceğimizi, haklarımızı alana kadar eylemlerimize devam edeceğimizi herkes bilmelidir. Bugün haklarımız; kendimizin ve ülkemizin geleceği için ayaktayız.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar