TÜİK başka diyor İŞKUR başka!

TÜİK başka diyor İŞKUR başka!

TÜİK verileri işsizliğin ağustosta yüzde 12,1 ile yerinde saydığını gösterirken, İŞKUR’un işsizlik maaşı başvuruları ise bu tabloyla çelişiyor.

Pandemi’nin ardından uygulamaya koyulan “işten çıkarma yasaklarının” sona ermesi ile birlikte işsizlikteki bilanço ağırlaşırken, yasağın bittiği 30 Haziran sonrası yaşanan işsizlik dalgası Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tartışmalara neden olan işsizlik verilerine karşılık İŞKUR’un açıkladığı işsizlik maaşı başvuruları ise son 3 ayda yaşananları göstermesi bakımından oldukça dikkat çekiciydi.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda; Eylül ayı istatistiklerine göre, yasakların kalkmasının ardından temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemde 518 bin kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu.

İŞKUR’un yayınladığı işsizlik sigortası verilerine göre, 2002 yılı ile 2021 Haziran sonunu kapsayan dönemde 14,8 milyon kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu. Yasakların kalkmasının ardından geçen 3 aylık dönemi de kapsayan eylül sonu verilerine göre, bu sayı toplam 15,3 milyonu aştı.

Bu veriler 3 ayda işsizlik maaşı için 518 bin başvurunun yapıldığını ve en az bu kadar çalışanın daha işten atıldığını ortaya koyarken, ağır şartlar nedeniyle başvuruların bir kısmı kabul edilerek maaş ödemelerine geçiş yapıldı. Yasağın devam ettiği haziranda 187 bin kişiye işsizlik maaşı ödemesi yapılırken, bu sayı temmuzda 248 bin 168’e, ağustosta 324 bin 372’ye, eylülde ise 359 bin 876’ya çıktı. Haziranda 260 milyon 868 bin TL’lik maaş ödemesi yapılırken, bu tutar eylül sonu itibarıyla 518 milyon 414 bini buldu.

Geçtiğimiz günlerde ise DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik sayılarıyla Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerinin birbiriyle çeliştiğini gözler önüne sermişti. TÜİK’in açıkladığı listede İŞKUR kayıtlarında bulunan 188 bin 385 işsiz buharlaşmıştı!

TÜİK işsiz sayısının 2021 yılı ağustos ayında bir önceki aya göre 11 bin artarak 3 milyon 965’e çıktığını duyurmuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar