TÜİK’e göre Eylül ayı enflasyonu yüzde 19,58!

TÜİK’e göre Eylül ayı enflasyonu yüzde 19,58!

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyon eylül ayında yüzde 1,25 artış göstererek yıllık bazda yüzde 19,58 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayı ve yıllık enflasyon oranlarını belli ki “aman yüze 20 bandını geçmesin” uyarılarını dikkate alarak açıkladı. Çarşı pazardaki gerçek enflasyon yüzde 40 bandını çoktan aşmışken, gıda ürünlerine yanına yaklaşılmayacak oranda bindirilen zamlar nedeniyle tüketimi kışkırtmak için marketler bile kredi vermek zorunda kalırken TÜİK Eylül ayı enflasyon oranını yüzde 1,25, yıllık enflasyonu da yüzde 19,58 (önceki ay yüzde 19,25’ti) olarak açıkladı. Bir grup akademisyenin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) eylül ayı tüketici enflasyonunu (TÜFE) yüzde 2.89 olarak açıklamıştı.

Tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,04, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,58 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16,42 artış gerçekleşti.

Geçen yıla göre enflasyonun en az arttığı grup yüzde 1,80’lik artış ile alkollü içecekler ve tütün grubu oldu. Artışın yüksek olduğu ana gruplar ise yüzde 28,79 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 23,27 ile ev eşyası ve yüzde 23,27 ile lokanta ve oteller.

TÜİK’in enflasyon sepetinde yer alan 415 maddeden 51’inin ortalama fiyatı düştü, 46 maddenin fiyatında değişim olmadı. 318 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti. 

Elektriğe, doğal gaza, kömüre, temel gıda ürünlerine, okul masrafların kısacası iğneden ipliğe her şeyin fahiş oranda zamlandığı, işçi-memur-milyonlarca asgari ücretlinin maaş ve ücretlerinin yerinde saydığı, taş çatlasa yüze 5-6 oranında zamlandığı bu koşullarda bu kışın nasıl geçeceğine dair yorum yapmaya gerek yok. Zenginlerin daha da zenginleştiği, yoksullaşmanın derinleşerek yaygınlaştığı bu koşullarda TÜİK’in bile enflasyonu yüzde 20 bandına birkaç milim kaldığı şeklinde açıklaması bu gerçeğin somut ifadesidir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar