TÜİK’e göre sanayi üretimi yıllık bazda arttı, ama aylık bazda düştü!

TÜİK’e göre sanayi üretimi yıllık bazda arttı, ama aylık bazda düştü!

TÜİK’in açıkladığı sanayi indeksine göre sanayi üretimi Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 4,2 azalırken yıllık yüzde 8,7 artış kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı temmuz ayı sanayi üretim indeksi Türkiye ekonomisinin çarpıcı bir fotoğrafı oldu. “Yüzde 21 oranında büyüyen bir ekonomimiz var” denilerek çizilen pembe tablolara rağmen sanayi üretimindeki büyük zikzaklar, asıl büyümenin maden-taşocağı-elektrik gibi sektörlerde olduğunu, imalat ve büyük sanayide gözle görülür bir gerileme yaşandığını, bu alanda bir aylık sürelerle bile belirgin bir istikrarsızlık yaşandığını gösteriyor.

TÜİK verilerine göre sanayi üretim endeksi Temmuz 2021’de sanayi üretimi yıllık yüzde 8,7 oranında arttı ancak aylık olarak yüzde 4,2 oranında azaldı!

Yıllık artışta başı, yüzde 15,2 ile madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi çekerken, bir önceki yılın aynı ayına göre, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 11,7, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 7,9 oranında yükseldi.

Aylık azalışta ise haziran ayına göre imalat sanayi sektörü endeksindeki yüzde 5, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksindeki yüzde 1,8 azalış etkili oldu. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise temmuzda bir önceki aya göre yüzde 4,5 arttı.

Sanayi üretimi verilerindeki bir çarpıcı gösterge ise yüksek teknoloji üretimindeki aylık yüzde 22,4, yıllık yüzde 8,1 oranındaki gerileme. Makine, teçhizat ve benzeri makine üreten makinelerin üretimindeyse aylık yüzde 11,6, yıllık yüzde 2,5 gerilediği görülüyor. Temmuzda beyaz eşya, kahverengi eşya, elektronik ürünler, otomobil ve benzeri dayanıklı tüketim malı üretiminde de hazirana göre yüzde 7,3 oranında gerileme söz konusu.

Yine TÜİK’in açıkladığı verilere göre Temmuz 2021’de istihdam edilenlerin sayısı da hazirana göre sanayi sektöründe 287 bin kişi azalmıştı. Türkiye’de istihdam edilenlerin yüzde 20,7’si sanayi sektöründe.

Öte yandan Temmuz 2021’de sanayi sektörünün cirosu da haziran ayına göre yüzde 1,8 oranında azaldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar