Tüm engellemelere rağmen Ankara sokakları sloganlarla yankılandı!

Tüm engellemelere rağmen Ankara sokakları sloganlarla yankılandı!

Ankara’da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla düzenlenecek miting, devletin engelleme, yaptırmama tutumuna takılsa da Ankara sokaklarının savaş karşıtı sloganlarla yankılanması engellenemedi.

Ankara’da yapılacak 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi için gerek valilik gerekse emniyetin tutumu başından beri yer ve saat değişikliği dayatmalarıyla karşı karşıya kaldı. Bu böyleyken sendikalardan oluşan eylem komitesinin son günde eylemi Ankara Gar önünde yapılacak basın açıklamasına dönüştürmesi kitlenin organize olamamasına, çağrıların yapılamamasına neden oldu.

Kitlenin toplanma yeri olan Opera önüne nasıl geçileceği boşlukta bırakıldığı için eylem için gelen kitle birbiriyle buluşamadı. Gar önüne daha önce giden bir grup ise kısa bir süreliğine orada alıkondu. Sendikalar Ulus tarafından gelmeye çalışırken polisin engeline takıldı. Kısa tartışma ve gözaltı yapıldı. Gözaltılar daha sonra bırakıldı.

Opera Köprüsü’nde buluşmak üzere harekete geçilirken polis kitlenin önüne geçti. HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Meral Danış Beştaş polislerle müzakere etti ve sonunda kitleye geri çekilmelerini söyledi. Ardından kitle Kızılay’a doğru yürümeye başladı. Sıhhiye’den itibaren de “Yaşasın barış!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Katil devlet hesap verecek!” sloganları ve alkışlar eşliğinde yüründü.

Devletin tüm engelleme çabalarına rağmen Kızılay sokaklarının savaş karşıtı ve mücadele içerikli sloganlarla inlemesi engellenemedi.

KESK binası önünde buluşularak, basın açıklaması yapıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar