Türkiye Gazetesi: 8 bin TL maaşla çalışacak işçi yok

Türkiye Gazetesi: 8 bin TL maaşla çalışacak işçi yok

Ekonomik krizin hayat pahalılığı, işsizlik ve daha fazla yoksunlaşma olarak elle tutulur toplumsal bir yıkıma dönüştüğü bu koşullarda Türkiye Gazetesi “8 bin TL maaşla çalışacak işçi yok” manşetiyle çıktı!

İş aramaktan umudunu kesmişlerle birlikte sayısı 8 milyona dayanan işsizlik gerçeğinin olduğu, döviz kurlarındaki geometrik artış ve enflasyonla birlikte ücretlerin daha bir eriyip alta doğru çekildiği, ülkenin sadece varlıklarıyla değil, ucuz işgücüyle de uluslararası sermayeye pazarlandığı bu koşullarda iktidar ve yandaş medyası “iş çok ama, iş beğenmeme problemi var” diye haber yapabiliyor.

Türkiye Gazetesi’nin bugünkü manşeti bu “probleme” ayrıldı. Ismarlama olduğu her halinden belli olan “8 bin TL maaşla çalışacak işçi yok” manşetinde, “Türkiye’nin yıllardır çözemediği ‘iş beğenmeme’ problemi artık üretime de ket vurmaya başladı. Anadolu’da birçok sektör ve işletme, maaşları 8 bin TL’ye kadar yükseltti. Ancak yine de çalışacak eleman bulamıyorlar. Böylece üretim ve gelir azalıyor. Yeni siparişler de alınamıyor!” diye yorum yapılarak, Yalova’daki Tersan Tersanesi Plânlama Müdürü Şükrü Eren ve ayakkabı üreticisi Reşit Köse’nin sözlerine yer verildi.

Ekonomik krizin hayat pahalılığı, işsizlik ve daha fazla yoksunlaşma olarak elle tutulur toplumsal bir yıkıma dönüştüğü bu koşullarda ‘8 bin TL’ye işçi bulunamadığı’ manipülasyonuyla gerçeği karartmaya çalışan Türkiye Gazetesi ve genel olarak havuz medya ne yaparsa yapsın sokaklardan artık iş ve aş sesleri daha fazla yükseliyor.

Gazetenin insanı hayrete düşüren haberi şöyle:

Türkiye yeni dönemde “üretim ve ihracat” odaklı büyüme modeline geçerken sektörler de artan taleple birlikte kapasitesini hızla yükseltiyor. Ancak iş dünyası, maaşların 8 bin TL civarına çıkmış olmasına rağmen çalıştıracak eleman bulamamaktan yakınıyor. Yalova Altınova’da faaliyette bulunan Tersan Tersanesi, dünyanın birçok ülkesine gemi imalatı yapıyor. Tersaneden, yılda 6 tane dev boyutlarda gemi çıkıyor. Burada inşa edilen gemilerin her birinden ülkeye 25 milyon avro döviz girdisi sağlanıyor. Ancak tersane, eleman sıkıntısı yaşıyor. Özellikle yetişmiş, vasıflı kaynak ve montajcı elemanlarına ihtiyaç duyan tersane, 8 bin liraya çalışacak eleman bulamıyor. Tersanenin Plânlama Müdürü Şükrü Eren “Yüksek teknolojiye sahip balıkçı, yolcu, kargo gemileri yapıyoruz. Gemi inşa sanayiinin temelinde kaynak var. Paslanmaz ve argon kaynak bilen, kaynak konusunda uzmanlaşmış personele ihtiyacımız var. Mobilya ve panel montajlarında da yetişmiş eleman lazım. Bu elemanlarda maaşlar 8 bin liraya kadar çıkıyor. Bulabilsek, bu paraları vereceğiz, ama yok!” dedi.

Ayakkabı üreticisi Reşit Köse de “Yaklaşık 30 yıldır sektördeyim ve 15 yıldır imalat konusunda çalışmalar yapıyorum. Ayakkabı yapımı için, önce kesim bölümünden derisini alıyoruz ve deriler kesiliyor. Sonra ‘saya’ dediğimiz bölümde dikiliyor. Daha sonra taban yapıştırılıyor. Son olarak temizlik bölümüne geliyor ve böylelikle ayakkabı imal edilmiş oluyor. Dünyanın birçok ülkesine ayakkabı ihracatı yapıyoruz. Örnek olarak Cezayir, Irak, Azerbaycan ve Rusya gibi ülkelere gönderiyoruz. Ürün yetiştiremiyorum. Siparişlerim çok fazla. Aylık 8 bin lira maaş vermemize rağmen, işçi bulamıyoruz. Bu konuda gerçekten çok mağduruz. Kalifiye eleman bulunmuyor. Şu anda Gaziantep Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi’nde her dalda, her bölümde elemana ihtiyaç var. Mesleki liselerde normal şartlarda ayakkabı sektörüne önem verilmiyor, bu yüzden de problem oluyor. Bu sıkıntıyı sadece biz ayakkabı sektöründekiler değil, diğer sektördeki işverenler de yaşıyor” diye konuştu.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar