Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nden “Adalet” diyen ailelerle buluşmalar

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nden “Adalet” diyen ailelerle buluşmalar

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, cezaevlerindeki baskılara, infaz yakmalara, hasta tutsakların öldürülmesi politikalarına karşı yürüttüğü çalışmalar kapsamında Kürdistan’daki tutsak ailelerini, “Adalet Nöbeti” sürdüren Şenyaşar Ailesi’ni ve Kandıra Hapishanesi’nde katledilen Garibe Gezer’in ailesini ziyaret etti. Birleşik mücadelenin önemine vurgu yapılan ziyaretlerde hasta tutsakları öldürme politikasının simgelerinden biri olan İstanbul ATK önünde de adalet nöbeti başlatılacağını açıkladı

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, cezaevlerinde tırmanan baskı ve saldırganlıklara karşı çocuklarının sesi olmak için “adalet nöbeti” başlatan aileleri, Kandıra F Tipi’nde baskı, işkence, tecrit ve tecavüz saldırısıyla intihara zorlanan ve ölmediği halde müdahale edilmeyerek katledilen Garibe Gezer’in ailesini, aileden üç kişi vahşice katledilirken katillerin yargılanmayıp korunmasına karşı Urfa Adliyesi önünde “Adalet Nöbeti” başlatan Şenyaşar Ailesi’ni ve tutsak ailelerinin oluşturduğu TUAY-DER’i ziyaret ederek, “adalet” talepleriyle kendi mecralarında akan bu direnişlerin ortak bir eksende buluşması ve dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

İnisiyatif dün, hasta tutsakların serbest bırakılması ve hapishanelerdeki infaz yakmaların durdurulması istemiyle 2 aydan fazla süredir Diyarbakır Barosu’nda “Adalet Nöbeti” tutan tutsak ailelerini ziyaret ederek, İstanbul ATK önünde “ölümlere izin vermeyeceğiz” eylemi başlatacaklarını açıkladı. İnisiyatif’in yarın da Van’daki aileleri ziyaret edeceği belirtildi.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi üyeleri ziyareti, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hayrettin Altun ve Seval Gülmez ile birlikte gerçekleştirdi.

ATK önünde eylem

MA’daki habere göre ziyarette konuşan Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi Sözcüsü Uğur Karadaş, “Kürt halkıyla batı cephesinde açılan mesafeleri kapatmak, birlikte mücadele etmek, birbirimizle bir sorunumuzun olmadığını, aynı duyguları yaşadığımızı, yoldaş oluğumuzu buraya gelerek bir kez daha söylemek istedik. Buradaki ailelerimizden esin ve güç alarak, biz de siyasi iktidarın ölüm aparatlarına dönen Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde nöbet başlatacağız. Yurtsever annelerimizin, Türkiye’deki devrimcilerin anne ve babalarının desteğiyle her Perşembe günü saat 13.00’te ATK önünde ‘ölümlere izin vermeyeceğiz’ şiarını yükselteceğiz” diye belirtti.

Ortak mücadelenin önemine dikkati çeken İnisiyatif üyesi Hüseyin İldan, “Bütün tutsak ailelerinin talep ve acıları ortaktır. Bizler de bu nöbetleri yürüten ailelerin yanında olmaya ve birlikte direnmeye devam edeceğiz” diye kaydetti.

İnisiyatif üyesi Elvan Özerli ise, “Her yerde adalet sarayları var ama içeriği yok. Siz anneleri destekliyorum. Cezaevlerinden cenazeler çıkmasını istemiyoruz. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz. Beraber bu adaleti getirmek zorundayız. Yoksa cezaevlerinden daha çok cenazemiz çıkar” dedi.

Çözüm çağrısı

Tutuklu yakını Reşahat Ada, çocuklarına “pişmanlık” dayatıldığını ve bunu kabul etmediklerini ifade etti. Ada, “Bunu kabul etmiyoruz. Bizler de çocuklarımızla birlikte direnmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hasta tutuklu Civan Boltan’ın babası Hakkı Boltan, Ankara’daki temaslarına değindi. Boltan, nöbet başlattıkları günden bugüne kadar taleplerinin geniş bir toplumsal kesim tarafından kabul gördüğüne işaret ederek, “Evlerimizde ıstırap çekiyoruz. Sadece evde oturmakla olmayacağını düşündüğümüz için bu nöbete başlamaya karar verdik. ATK’nin raporları adaletsizcedir. Hiçbir hukuki geçerliliği yoktur. Cezaevlerindeki kurullar kendilerini mahkemeler yerine koyuyor ve keyfi kararlar veriyorlar. Çocuklarımızı ölüme mahkum etmek istiyorlar. Bu sorun Türkiye sorunudur. Genel bir çözüm sağlanmasını istiyoruz” diye seslendi.

DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun, ortak mücadele perspektifine sahip olduklarını belirterek, bu şekilde sonuç alınabileceğini vurguladı.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin ziyaretinin ardından Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu üyeleri aileleri ziyaret etti. Derneğin Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Özüm Vurgun, açlık grevleri döneminde annelerinin yaptığı eylemlerden sonuç aldığını, bu eylemden de annelerin sonuç alacağını vurguladı. Vurgun, ailelere sundukları hukuki desteği bundan sonrada sürdüreceklerini ifade etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar