Tutuklu Garibe Gezer’e dönük cinsel işkence Meclis’e taşındı

Tutuklu Garibe Gezer’e dönük cinsel işkence Meclis’e taşındı

HDP’li Züleyha Gülüm, Kandıra Cezaevi’nde bulunan Garibe Gezer’in gardiyanlar tarafından uğradığı cinsel şiddet, süngerli oda işkencesini ve durumu ailesine anlatmasından kaynaklı aldığı disiplin soruşturmasını Meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Garibe Gezer’in maruz kaldığı şiddet ve cinsel saldırıyı Meclis’e taşıdı. Züleyha, konuya ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 

‘Süngerli odada işkence’

Garibe Gezer’in “süngerli oda” denilen yerde gardiyanlar tarafından cinsel saldırı ve işkenceye maruz bırakıldığı belirtilen soru önergesinde,  Garibe’nin 15 Mart 2021 tarihinde Kayseri Ceza İnfaz Kurumu’ndan Kandıra Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildiğini orada da 22 gün hücrede tutulduğuna dikkat çekildi. Soru önergesinde, “Bu duruma itiraz ettiği için gardiyanlar Garibe’nin saçlarından ve kollarından tutarak yerde sürüklemiş, üzerindeki şalvarı çıkararak yarı çıplak bir halde erkek gardiyanların bulunduğu yerlerden geçirilerek hücreye atmışlardır. Durumu protesto edip hücre kapısını yumrukladığı için gardiyanlar hücreye gelerek Garibe Gezer’i tekme ve tokatlarla darp etmiştir” denildi.

‘Cinsel şiddete maruz kaldı’

Garibe’nin 23 Mayıs’ta Kandıra cezaevinde erkek ve kadın gardiyanlardan oluşan 8 kişi tarafından hücresi basılarak ağır şekilde darp edildiği ve Garibe’nin erkek gardiyanlar tarafından postallarıyla boynuna basarak işkence yapıldığına dikkat çekilen soru önergesinde, “Burada gardiyanların Garibe’nin  kıyafetlerini kaldırıp üst araması yapmış ve ardından Garibe’ye cinsel saldırıda bulunmuşlardır. Bir süre burada tutulan Garibe, süngerli odanın süngerlerini sökmeye çalıştığı gerekçesiyle gardiyanlar tarafından yeniden ağır bir şekilde darp edilmiş ve baygınlık geçirmiştir. Elleri arkadan kelepçelenmiş ve 3-4 saat boyunca bu şekilde tutulmuştur.Cinsel şiddetle baş edemeyen Garibe Gezer aynı gece hücresinde kendini çarşafla asarak intihar etmeye çalışmış, çarşafın kopmasıyla düşüp kafasını çarpmıştır. Kafa bölgesinde kanama olmasına rağmen saatlerce müdahale edilmemiş ve yerde bekletilmiştir” diye belirtildi.

‘Soğuk hava verilerek işkence edildi’

Yaşadığı sorunlardan kaynaklı Garibe’nin intihar etme olasılığa rağmen, Garibe’nin tek kişilik hücrede tutulmaya devam edildiği vurgulanan soru önergesinde,  Garibe’nin 7 Haziran’da tek başına tutulduğu hücreyi yaktığı da kaydedildi. Önergede, “Tekrar süngerli odaya atılan Gezer, burada 24 saat tutulmuş ve bu süre boyunca havalandırmadan soğuk hava verilerek işkence edilmiştir. Yaklaşık 2-3 metrelik bir alana sahip, 24 saat kamerayla izlenen, tamamen deri ile kaplı, sidik ve dışkı kokusunun dayanılamayacak derecede olduğu, tuvalet olarak sadece odanın içinde bir deliğin kullanıldığı ve buranın da kameradan göründüğü ‘süngerli oda’ bir işkence alanı olarak kullanılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Garibe’nin kardeşi Asya Gezer ile yaptığı görüşmede yaşadıklarını anlatmasından kaynaklı hakkında disiplin soruşturması açıldığı belirtilen önergede, Adalet Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle şu sorular yöneltildi:

“*Kandıra 1 No’lu F Tipi’nde tutulan Garibe Gezer’e yönelik cinsel saldırı ve işkenceden haberdar mısınız?

*Garibe Gezer’e yönelik cinsel saldırıda bulunan ve işkence suçu işleyen gardiyanlar ve hapishane idaresi hakkında soruşturma açılmış mıdır?

*Cinsel saldırı ve işkenceye katlanamayarak intihara etmeye çalışan ve bunun sonucunda yaralanan Garibe Gezer’e niçin saatlerce tıbbi müdahalede bulunulmamıştır?

*Garibe Gezer’i uzun süre tedavi etmeyen ve ayrımcı bir tutumda bulunan doktor hakkında idari ve cezai bir işlem başlatılmış mıdır?

*İntihar girişiminde bulunan Garibe Gezer’in yeniden intihar etme ihtimali ortadayken niçin tek kişilik hücreye konmuştur?

*Garibe Gezer’in avukatları ve ailesine yazdığı mektuplar niçin gönderilmemiştir? Cinsel şiddeti ve işkenceyi örtbas etmeye çalışan Mektup Okuma Komisyonu hakkında idari bir işlem başlatılacak mıdır?

*Garibe Gezer’in yaşadıklarını kardeşine anlattığı gerekçesiyle hakkında disiplin soruşturması açıldığı doğru mudur?

*Mahpuslara işkence etmek için kullanılan Kandıra 1 No’lu F Tipi’ndeki ‘Süngerli Oda’dan haberdar mısınız?” (Jinnews)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar