Tutuklular açlık grevi protokolüne uymayan tedaviyi kabul etmiyor

Tutuklular açlık grevi protokolüne uymayan tedaviyi kabul etmiyor

Protokole uygun tedavi koşulları sağlanmayan tutuklular tedaviyi kabul etmezken, yüzlerce tutsak da henüz hastaneye götürülmeyerek tedavileri engelleniyor

Van, Ağrı ve Erzurum’da bulunan cezaevlerinde açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutukluların hastaneye sevkleri devam ediyor. Bazı hastanelerde protokole uygun olmayan koşullar nedeniyle tedaviyi kabul etmeyen tutuklular, cezaevine geri götürülüyor.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Van’da bulunan Yüksek Güvenlikli, F Tipi, T Tipi Kapalı Cezaevi, Erzurum Oltu ve Ağrı Patnos Cezaevi’nden hastaneye sevk edilen tutukluların hastaneye sevkleri devam ediyor. Hastanelere götürülen bazı tutukluların da mahkum koğuşlarının koşulları nedeniyle bir çoğu tedavi ve hastanede bulunan mahkum koğuşlarının koşulları nedeniyle tedaviyi kabul etmediği belirtildi.

Van’da bulunan üç cezaevinde 6’sı ölüm orucunda olmak üzere toplam 307 eylemci grevlerini sona erdirmişti. Tutukluların hastaneye sevkleri devam ediyor. Dün ambulanslarla Bölge Eğitim ile Araştırma hastanelerine sevk edilen 16 Aralık 2018 tarihinde açlık grevine giren Aziz Sökemen, Cihan Tamur, Şahin Öncü, Barış Kahraman ile ölüm orucunda olan Vedat Özağır, Ahmet Anığı, İhsan Bulut, Erol Cengiz, Özhan Ceyhan ve yine ölüm orucu eylemine giren ikinci gruptaki Sait Öztürk ve Azat Arslan, Yılmaz Öztek, Kahraman Muslu, Recep Altındağ, Hakan Tunç, Ümit Keskin, Kamuran Sunbat, Uğur Uyar adlı tutuklular hastanelere sevk edildi.

Mahkum koğuşları kötü

Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne sevk edilen Kahraman Muslu, Şahin Öncü, Barış Kahraman, Recep Altındağ, Hakan Tunç, Ümit Keskin, Kamuran Sunbat, Uğur Uyar adlı tutuklular, mahkum koğuşunun koşullarının çok kötü olmasından kaynaklı tedaviyi reddetti. Bunun üzerine tutuklular cezaevine tekrar geri götürüldü.

Tedavi şartlarını kabul etmediler

Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’ne tedavi edilen Azat Arslan, Cihan Tamur, Sait Öztürk ve Azim Sökemen hastaneye yatırıldı. Vedat Özağır, İhsan Bulut, Ahmet Anığı, Yılmaz Öztek ise yapılan kısa bir tedavinin ardından cezaevine geri götürüldü. Ölüm orucundaki Özhan Ceyhan ise tedavi şartlarını kabul etmediği için tedaviyi ret ederek cezaevine geri götürüldü.
Sabah saatlerinden itibaren ring aracıyla birçok tutuklunun da hastanelere sevk edildiği öğrenildi.

Patnos’ta ayakta tedavi

Ağrı’da bulunan Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde de 10 Mayıs tarihinden itibaren ölüm orucu eyleminde olan Senar Efe, Burhan Şık, Faysal Atak ve Şafii Kayıhan ile ilk grupta açlık grevine giren isimleri öğrenilemeyen 3 tutuklu Patnos Devlet Hastanesi’ne getirildi. Burada tedavi altına alınan 7 kişi ardından cezaevine götürüldü. Özgürlük için Hukukçular Derneği’nin (ÖHD) verdiği bilgiye göre; hastaneye getirilen bazı tutukluların ayakta tedavi edilerek tekrar cezaevine gönderildiği belirtildi.

Eylemcilerin tedavilerinin açlık grevi protokolüne göre yapılmadığı öğrenildi.

Oltu’da 20 eylemci sevk edildi

Erzurum’da bulunan Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevini sonlandıran 20 kişi Oltu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

221 tutukludan sadece 21’i hastaneye kaldırıldı

Açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin dün sonlandırılması üzerine Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde kalan 5’i ölüm orucundaki 221 tutukludan henüz sadece 21’i hastanelerde tedavi altına alındı. Batman’da ise eylemlerini sonlandıran tutuklular daha hastaneye sevk edilmedi.

Dün eylemlerin son bulmasının ardından Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde kalıp, 5’i ölüm orucunda olan toplam 221 tutukludan ise şu ana kadar sadece 21’i kaldırıldıkları 21’si Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Hastaneye getirilen ölüm orucu eylemcilerinin isimleri şunlar: Ahmet Topkaya, Ferhat Turgay, Abdulhalik Kaplan, Enver Dönmez ve Ergin Akhan.

Tedavi altına alınan açlık grevi eylemcilerinin isimleri ise şöyle: Recep Bal, Adnan Yiğittekin, Bahattin Demir, Mazlum Dilek, Faruk Akbay, Fırat Ertunç, Mahsum Şanolan, Evin Kaya, Kibriye Evren, Hilal Ölmez, Kumri Tokay, Sercan Gümüş, Nimettullah Cinkılıç, Rıdvan Kaya, Hayati Özmen ve Cüneyt Aslan.

Eylemcilerin tedavileri için hastanenin 10’uncu katında özel bir bölüm oluşturulduğu ve tedavilerinin devam ettiği öğrenildi.

Hastaneye getirilirken darp edildiler

Cezaevlerinde minibüslerle elleri kelepçeli halde hastaneye getirilen eylemciler, morg kapısından hastaneye alındı. Hastane önüne gelen yakınlarıyla temaslarına izin verilmeyen tutukluların bazıları içeriye alındıkları sırada askerler tarafından darp edildi. Tutuklu darp eden askerler, o anlara tanıklık etmek zorunda kalan ailelerine de yine ‘bozkurt’ işareti yaptı.
Recep Bal, Adnan Yiğittekin, Bahattin Demir, Mazlum Dilek, Faruk Akbay, Fırat Ertunç ve Mahsum Şanolan isimli tutukluların darp edilmesi ailelerinin ve hastaneye gelen yurtaşların tepkilerine neden oldu.

Aileler bekleyiş halinde

Hastaneye getirilen 21 tutuklunun tedavilerine yapılan tetkikler ve tahlil sonuçlarına göre başlanacağını öğrenildi. Tutuklu ailelerinin ailelerin hastane önündeki bekleyişleri ise devam ediyor.

Batman’da tutuklular hastaneye sevk edilmiş değil!

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 23 Mart tarihinden bu yana açlık grevinde bulunan 32 tutuklunun eylemlerine son vermelerine rağmen tedavilerine henüz başlanmış değil.

Tutukluların tedavi için cezaevi idaresine dilekçe verdikleri ancak tedavi taleplerinin şu ana kadar kabul görmediği öğrenildi. Dün gece geç saatlere kadar tutukluların tedavi edilmesi için milletvekilleri, avukatlar ve Batman Barosu yöneticileri, cezaevi yetkilileri ile iletişime geçmeye çalıştı. Ancak cezaevi savcısına ulaşamaması nedeniyle tutuklular hastaneye sevk edilemedi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar