Tutuksuz yargılanan tecavüzcü Orhan’a 10 yıl ceza, ama tutuklama yok!

Tutuksuz yargılanan tecavüzcü Orhan’a 10 yıl ceza, ama tutuklama yok!

İpek Er’e cinsel saldırıda bulunarak intihara sürüklediği için yargılanan Uzman Çavuş Musa Orhan davasında 10 yıl hapis cezası kararı verildi. Mahkeme, Orhan’ın tutuklanması talebini reddetti!

İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürüklenmesine neden olan uzman Çavuş Musa Orhan hakkında “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan açılan davanın Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, Orhan’a 10 yıl hapis cezası verildi, tutuklanma talebiyse reddedildi!

MA’daki habere göre sabah saatlerinde başlayarak, savunmalarla devam eden duruşmada öğleden sonra konuşan Avukat Hatice Demir, Türkiye’de yargı sisteminde özellikle failin kamu görevlisi olduğu davalarda cezasızlıkla yüz yüze olduklarını söyledi.

Bu dosyada da benzer bir cezasızlık durumuyla karşı karşıya olduklarını belirten Demir, “Kadınlar adli mercilere başvuramamasından kaynaklı failler cezasız bırakılıyor. Geleneksel normlardan kaynaklı, kadınlar adli mercilere başvuramıyor. Yasanın etkin uygulanmaması uluslararası standartlara uygun yargılama yapılamaması, yargılamanın hayatını kaybeden kadınlar üzerinden yapılması kadınları adli merciden uzaklaştıran etkenlerdir” dedi.  Mahkemeye, “Adaleti tesis etme sorumluluğunuz var” diye seslenen Demir, suçun ispatı için tüm delillerin dosyada mevcut olduğunu dile getirdi. “Bir kadın, ‘hayır’ diyorsa ‘hayır’ demektir” diyen Demir, “Bunu herkes öğrenmeli. Bir kadın sizi seviyor diye cinsel ilişki talebini kabul edeceği anlamına gelmiyor. Bu suçun daha nasıl bir ispata ihtiyaç duyduğunu bilmiyorum. Sanığın hükümle birlikte tutuklanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ATK raporu mahkemeye sunuldu 

Avukat Rengin Ergül, Adli Tıp Kurumu (ATK) uzmanları tarafından hazırlanan bilimsel mütalaayı mahkemeye sundu. Ergül, ATK raporunun taraflı olduğunu, ruhsal bulguları ağırlaştıran değil bizzat eylemin somut niteliği olarak kabul edildiğini kaydederek, “Raporu hazırlayan hekim tarafından ‘Karşı koymamakla bağırmak arasında fark var’ denilmiş. Bu ne anlama geliyor” diyerek raporun eksikliğine dikkat çekti. 

Mahkeme suça dahil mi?

Batman Barosu Başkanı Abdulhamit Çakan da duruşma düzenine ve sinyal kesici kullanılarak iletişimin kesilmesine dikkat çekerek, “İtidalimi kaybettim bugün. Mahkeme bu suça dahil mi değil mi bilmiyorum ama bu TCK anlamında suçtur. Türkiye’deki hiçbir mahkemede bu tutumla karşılaşmadım” diye belirtti. 

Orhan yine sustu 

Ardından mütalaaya ilişkin faile söz verilirken, savunma yapmayan Orhan, suçlamaları kabul etmeyerek, beraatını talep etti. Sonrasında söz verilen fail avukatı da müvekkilinin masumiyet karinesi olduğunu ve konuşmak zorunda olmadığını ifade etti. 

Baro başkanına söz verilmedi

Ankara 35’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda hazır bulunan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’in söz almak istemesi ise mahkeme başkanı tarafından reddedildi.

10 yıl hapis cezası

Verdiği aranın ardından kararını açıklamayan mahkeme, tecavüz faili Musa Orhan’a Türk Ceza Kanunun 102/2 maddesi kapsamında “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan 10 yıl hapis cezası vererek, tutuksuz yargılanmasına karar verdi.  

Mahkeme, Orhan tutuklu yargılanması talebini ise bir kez daha reddetti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar