Üç Kürt gencine saldıran iki faşist savcılık talimatıyla serbest bırakıldı

Üç Kürt gencine saldıran iki faşist savcılık talimatıyla serbest bırakıldı

Dün akşam Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi önünde üç Kürt gencine saldıran 30 kişilik faşist gruptan gözaltına alınan iki kişi, savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Aralarında daha önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde satır ve palalarla öğrencilere saldıran İsa Kök’ün de bulunduğu otuz kişilik faşist güruh, Hukuk Fakültesi kapısı önünden geçen üç gencin önünü keserek saldırıda bulundu. Saldırıda K.Y’yi bıçakla yaraladılar. Bıçaklanan K.Y. hastaneye kaldırıldı. Bacağından yaralanan K.Y’ye dikiş atıldığı öğrenildi. Diğer iki gencin ise hafif yaralı olduğu belirtildi. Saldırganlar gençlere iki defa saldırdılar. Son saldırıları polisin önünde gerçekleşti.

Her hallerinden planlı-organize bir saldırı gerçekleştirdikleri ve talimatı da devletin “yüksek katlarından” aldıkları anlaşılan bu güruhtan sadece üzerinde bıçak bulunan Kök ve yanındaki bir başka kişi gözaltına alındı, onlar da savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Saldırının ardından olay yerine gelen polis hem faşist grubu hem de yaralanan gençlerden D.U. ve M.U’yu Cebeci Şehit Birol Özteki Polis Merkezi Amirliği’ne götürmüştü. İfadelerin ardından “olay çıkmasın” gerekçesiyle faşist grubu Esat Polis Merkezi’ne yollamış, saldırıya uğrayan iki genci de Cebeci Şehit Birol Özteki Polis Merkezi Amirliği’nde tutmuştu. Faşist saldırganlara ilişkin bir gözaltı işlemi de ilk anlarda yapılmamıştı. Fakat saatler sonra karakolda tutulan iki faşistin savcılık talimatıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde satır ve palalarla öğrencilere saldıran İsa Kök’ün, saldırı öncesinde sosyal medya hesabından paylaştığı arabada çekilen ve “Akşam gezintisi değil” notunu düştüğü fotoğrafın saldırıyı gerçekleştirdikleri yere ait olduğu ortaya çıktı. Kürt genci avına çıktığı anlaşılan bu faşist, bir telefonla 30 kişilik güruhu toplayarak saldırıyı gerçekleştirdi. Gençler Ankara’da bile okumuyorlardı, fakat saldırganlar onların Kürt olduğunu bilerek, tasarlanmış bir saldırı gerçekleştirmelerine rağmen yeni saldırılar için dışarıya salınıverdi. O 30 kişilik güruhtan başka gözaltı olup olmadığı da bilinmiyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar