Uğur Tekstil’de işçiler Kod 18’den çıkarıldı, fabrika kapandı!

Uğur Tekstil’de işçiler Kod 18’den çıkarıldı, fabrika kapandı!

Urfa OSB’de bulunan Uğur Tekstil’deki sendika düşmanlığı; yetkiyi tanımama, baskı, mobbing ve tehditlerden sonra tüm işçilerin Kod 18’den işten çıkarılması ve fabrikanın kapanmasına kadar vardı

Urfa Organize Sanayi Bölgesi’nde 60 milyonluk yatırımla fabrika açan ve bu girişimini “genç, işsiz ve göçmen nüfusun yoğunluğu” gerekçesine dayandıran Uğur Tekstil, ucuzun da ucuzu emek sömürüsü için ağzının suyunu akıtarak kurduğu fabrikada DİSK Tekstil örgütlenip yetki alınca işçileri Kod 18’den attı, kapıya kilit vuracağını iddia etti!

Uğur Tekstil patronunun işçilere çıkış verdiği Kod 18 belirli süreli sözleşmeyle ve mevsimlik çalışılan işlerde işin sona ermesi durumunda uygulanan madde, yani Uğur Tekstil’deki işçilerin durumuyla uzaktan yakından ilgisi yok. Uğur Tekstil’in işçi ve sendika düşmanı patronunun 60 milyonluk yatırımın üzerine bir kalemde çizgi çekmeyeceğiyse apaçık ortada. Muhtemelen tıpkı Tay Tekstil’de olduğu gibi sendikal örgütlenmeyi, işçilerin kolektif davranışını çözmek için fabrikayı bir süre kapalı tutarken, uluslararası firmaların işlerini de çeşitli kentlerdeki fason atölyelere yaptıracak. Sendikal örgütlenmeyi dağıttıktan sonra da üretime yeniden başlayacak.

DİSK-Tektil fabrikada yetki aldıktan sonra patron bu yetkiyi tanımamış, işçileri sorgu odasına çekerek sendikadan istifa etmeleri baskısı uygulamış, özellikle kadın işçilerin ailelerini arayarak bu baskıyı polisiye bir düzeye sıçratmıştı.

Patronun yetkiyi tanımamasına karşı 21 Eylül’de fabrika önünde eylem yapan işçiler, önceki gün de yaşadıkları baskı, mobbing ve “fabrikayı kapatırım” tehditlerini teşhir etmişti.

Fabrika önünde yapılan eylem ve işçilerin baskılara rağmen sendikadan istifa etmemesine karşı bugün üye işçiler SGK’dan gelen mesajla işlerine son verildiğini öğrendi.

‘Bu fabrikada işçiler belirli süreli sözleşmeyle çalışmıyor’

Konuyla ilgili açıklama yapan DİSK-Tekstil İşçileri Sendikası Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “SGK’dan gelen mesajda kod 18’le, yani belirli süreli sözleşmeyle ve mevsimlik çalışılan işlerde işin sona ermesi durumunda uygulanan madden atılmışlar. Oysa bu fabrikada çalışan işçiler mevsimlik veya belirli süreli sözleşmeyle çalışan işçiler değildir. 

Örgütlenme başladığı günden beri baskı, mobbing, tehdit…

Sendikamızın bu fabrikada örgütlenmeye başladığı günden beri sendikal örgütlenmeyi engellemek için baskı, tehdit, mobing, istifaya zorlama vb. her yöntemi deneyen Uğur Tekstil işvereni şimdi de fabrikayı kapattığını söyleyerek bütün işçileri toplu şekilde ve yasa dışı bir yöntemle işten atarak bu yolla sendikayı işyerinden tasfiye etmek istemektedir.” diye belirtti.

İşçiler, “fabrikayı kapatacağız diye tehdit edildi”

Türkmen, fabrika yetkililerinin işçilere ‘istifa etmezseniz fabrikayı kapatacağız’ söylemi ile tehdit ettiklerini belirterek şunları söyledi:
Uğur Tekstil işvereni ve müdürleri yetkiyi aldığımızdan bu yana, işçilere sürekli ‘sendikayı asla kabul etmeyeceğiz, eğer sendikadan istifa etmezseniz fabrikayı kapatacağızşeklinde tehdit etmektedir. 

Yasadışı fason üretim yaptırılacak

Bu tehditler işe yaramayınca, şimdi bu yola başvurmuş, bir süre fabrikayı kapalı tutarak, kapandı görüntüsü vererek ve bu süre zarfında markalara yapması gereken üretimi fason yoluyla başka işyerlerinde yasa dışı bir şekilde yaptırarak, fabrikadaki sendikalı işçileri ve sendikal örgütlenmeyi tasfiye etmek istemektedir. 

Zara ve Orsay’a çağrı

Başta Zara ve Orsay olmak üzere, fabrikaya üretim yaptıran uluslararası markalara, taraf oldukları uluslararası sözleşmeleri ve işçi haklarını ayaklar altına alan ve büyük bir işçi kıyımına imza atan Uğur Tekstil işverenini derhal uyararak, bu tutumundan vazgeçmesini sağlamaları, aksi taktirde gerekli yaptırımları uygulamaları için çağrıda bulunuyoruz.” 

“Yarın fabrikada olacağız”

Türkmen ayrıca işçiler ile birlikte yarın fabrikada olacaklarını belirterek şunları söyledi:
Yarın sabah bütün üyelerimiz fabrikada olacak. Uğur Tekstil’deki bütün üyelerimizle birlikte bu işçi kıyımına ve sendika düşmanlığına karşı sonuna kadar direneceğiz. 

Bu oyunu bozacağız! İşçilerin birliği ve örgütlü gücü karşısında hiç bir güç duramayacak!”

Türkmen ayrıca Uğur Tekstil yöneticilerinin kararı aldıkları iki gün önce bunu rakı sofrasında kutladıklarını, fotoğraflarını da sosyal medyada paylaştıklarını belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar