Uğur Tekstil’de sendika üyesi işçiler sorgu odasına çekiliyor, aileleri aranarak baskı uygulanıyor

Uğur Tekstil’de sendika üyesi işçiler sorgu odasına çekiliyor, aileleri aranarak baskı uygulanıyor

Urfa OSB’deki Uğur Tekstil’in yönetici ve avukatları, DİSK/Tekstil’e üye olan işçileri tek tek sorgu odasına çekerek “Niye sendikaya üye oldun” diye soruyor, avukatları üzerinden kadın işçilerin ailelerini arayarak sendikadan istifa etmeleri baskısı uyguluyor

Uğur Tekstil’in Urfa’da geçen yıl 60 milyon TL değerinde bir yatırımla kurduğu ve kuruluşunu kentteki “genç-işsiz ve Suriyeli göçmen yoğunluğunun olması” gerekçesine dayandıran Uğur Tekstil, vahşi emek sömürüsü koşulları değişmesin diye elinden geleni yapıyor. DİSK Tekstil İşçileri Sendikası (DİSK/Tekstil) fabrikada örgütlenip yetki alınca fabrika yöneticileri ve avukatları işçileri fabrika içindeki bir odaya çağırarak “Niye sendikaya üye oldun?” sorusunu sordular ve işçilere “Sendikadan istifa etmezsen başına kötü şeyler” olacak gibi tehditler savurdular. Daha da ileri gidip özellikle kadın işçileri ailelerini arayarak istifa etmeye zorladılar.

İçerde de üretim zorlamasına giden fabrika yönetimi, yeni aldığı bir cihazla işçilerin ürettiği parça sayısını tespit ediyor. İşçilere bir günde üretilmesi mümkün olmayan sayıda parça hedefi koyan patronlar, bu sayıyı tutturamayan işçilere baskı uyguluyor. Sendika işçilerle parça sayısını ölçen cihazı kullanmama kararı aldı.

Yeni sömürü üslerinden olan Urfa’ya sendikal örgütlenme ve kültürün girmemesi konusunda kolektif hareket eden patronlar, daha önce de Özak Tekstil’de sendikal örgütlenmeyi işbirlikçi sendikayla el ele vererek engellemeye, işçi kıyımıyla genel bir gözdağı vermeye çalışmıştı.

Özak Tekstil’deki deneyim Urfa’daki işçiler için bir birikim ve bilinç yarattı. Karşı karşıya kaldıkları ayrımcılık, mobbing, baskı ve tacize karşı DİSK Tekstil’de örgütlenen Uğur Tekstil işçilerini de bu birikim ve bilinç motive etti.

Sendikanın yetki almasının ardından tehdit ve polisiye yöntemlerle işçileri istifaya zorlamasına karşı işçiler 20 Eylül’de fabrika önünde uyarı eylemi yapmıştı.

DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, fabrika yönetiminin işçiler üzerinde estirdiği terörü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla şöyle özetledi:


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar