Uğur ve Özak Tekstil işçileri: Taleplerimiz karşılanıncaya kadar eylemdeyiz

Uğur ve Özak Tekstil işçileri: Taleplerimiz karşılanıncaya kadar eylemdeyiz

DİSK Tekstil’de örgütlendikleri için işten atılan Uğur ve Özak Tekstil işçileri bugün bir kez daha Urfa’nın Rabia Meydanı’nda bir araya gelerek, “Taleplerimiz karşılanıncaya kadar kesintisizce mücadele edeceğiz” dedi.

DİSK Tekstil’e üye oldukları için zorla ücretsiz izne çıkarılıp çıkışlarının verileceği söylenen Özak Tekstil ve topluca çıkışları verilen Uğur Tekstil işçileri bugün bir kez daha Urfa’nın Rabia Maydanı’nda bir araya gelerek hem DİSK Tekstil Genel Merkezi‘ne hem de patronların işçi ve sendika düşmanı tutumlarına karşı basın açıklaması gerçekleştirdiler. İşçiler, dağılacaklarını bekleyenlerin yanıldıklarını belirterek, mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar. DİSK Tekstil Genel Başkanı ve yöneticilerinin kendilerini harcadıklarını, Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’i de anlaşarak sendikadan uzaklaştırdıklarını ifade ettiler.

İş az diyorlar ama yeni işçi alıyorlar!

Özak Tekstil işçileri adına konuşan İsmail Budak, “Yasal olmamasına rağmen bizi zorla ücretsiz izne yollandılar. En son geçen çarşamba fabrika tarafından arandık fabrikaya çağrıldık ve işimize son vereceklerini söylediler işlerin az olmasından dolayı. Fakat Aralık’ın 15’inde işçi alımı başvuruları olduğunu ve Ocak ayında alımın olacağını biliyoruz. Hani iş yoktu, o zaman bu işçi alımı niye diye soruyoruz” dedi.

“Sendika patronla anlaşarak bizi resmen harcadı”

Uğur Tekstil işçisi Erdal Ayata ise “Bizi fabrika önüne bırakmamak, hakkımızı aramamıza ve sesimizi duyurmamıza engel olmak için karşımıza jandarmayı dikenler, gözaltıyla, müdahale etmekle tehdit edenler, bu mücadeleden vazgeçeceğimizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz” diye konuştu.

Uğur Tekstil’de çalışan ve işten atılan herkes ve bizim mücadelemizi takip eden herkes artık biliyor ki, Disk/Tekstil Genel Başkanı Kazım Doğan ve merkez yönetimi patronla anlaşarak bizi resmen harcadı” diyen Ayata, şöyle devam etti: 

‘Bu sendikanın merkez yönetimi bizi temsil etmiyor’

Eski bölge temsilcimiz Mehmet Türkmen’in görevden alınması, ardından bizim topluca işten atılmamız ve sendikanın bizi böyle yüzüstü bırakması, bütün bunların Kazım Doğan’la patronumuz Hayri Uğur arasında bir işbirliği ve anlaşma olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. O yüzden biz küresel sendikaya ve bu fabrikanın üretim yaptığı markanın temsilcilerine sesleniyoruz. Kazım Doğan ve bu sendikanın merkez yönetimi bizi temsil etmiyor. Biz onlara güvenmiyoruz artık. Bizim şikayetlerimizi ve taleplerimizi doğrudan bizden dinlemenizi ve bizi muhatap almanızı istiyoruz.” 

İşçi komitesi muhatap alınsın

Ayata, işçilerin taleplerini ise şöyle sıraladı: “Bütün işçi arkadaşlarımız işe geri alınsın, dışarda geçen günlerimizin ücretleri ödensin, marka temsilcilerinin biz işçileri, seçtiğimiz komite üyesi işçi temsilcileriyle görüşme yapmalarını ve şikayetlerimizi dinlemelerini istiyoruz. Fabrikada tekrar işe alındıktan sonra fabrika yönetiminin işçi komitesi temsilcilerini muhatap almasını ve bizimle sözleşme yapmalarını istiyoruz.”

İşçiler, talepleri yerine gelen kadar süresiz eylem başlattıklarını duyurdu.
 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar