Urfa’da patronlar, sendika ağaları ve devletin kirli operasyonu!

Urfa’da patronlar, sendika ağaları ve devletin kirli operasyonu!

Yeni sömürü üslerinden Urfa’da işçilerin sendikalaşmasına büyük emek harcayan DİSK/Tekstil Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’in görevden alınmasının ardından Özak ve Uğur Tekstil’de patronlar yeni saldırı atağına geçti. Sendika ağaları-devlet ve patronlar eliyle alenen yürütülen bu operasyonda işçilerin örgütlenmesine yönelik düşmanlık temel motivasyon kaynağı

Burjuvazinin yeni sömürü üslerinden Urfa’da patronlar, DİSK Tekstil ve elbette devlet işbirliğiyle kirli bir operasyon yürütülüyor. Sendikal örgütlenmenin gelişmemesi, gelişecekse bile patronların gözü-kulağı olacak sarılıkta bir sendikacılık sınırlarında hareket edilmesi şeklinde özetleyeceğimiz bu kirli operasyon öyle gizli-kapaklı da yürütülmüyor. Bu bölgede patronları gerçekten çıldırtacak bir sendikal örgütlenme pratiği sergileyen DİSK/Tekstil Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’in sendika genel merkezi tarafından görevden alınmasıyla; Türkmen’in emekleriyle örgütlenmede katedilen yolun yeni bir saldırı girişimiyle ortadan kaldırılmaya çalışılması, bu pratiğin aleni ifadesi oldu.

DİSK Tekstil Genel Merkez imzasıyla yapılan açıklamada Türkmen’in görevden alınmasıyla ilgili olarak “çalışma anlayışındaki uyumsuzluk nedeniyle” gerekçesinin konulması tam da bu gerçeği ifade etmektedir. Türkmen, DİSK Tekstil ağalarının sarının da sarısı olduğunu Greif direnişinden de iyi bildiğimiz sendikal çizgiyi reddettiği ve kurtlar kanunun hüküm sürdüğü bir sömürü cehenneminde işçi sınıfının kendisi için sınıf olması yolunda azımsanmayacak adımlar attığı için görevden alındı.

11 Kasım’da görevden alındığı söylenen Türkmen’in bu açılardan da sendika genel merkeziyle kesinlikle bir “uyumsuzluk sorunu” vardır; ama işçilerle uyumsuz olmadığını görevden alınmasının ardından yapılan işçi açıklamalarından da görmek mümkün.

DİSK Tekstil’in şimdiye kadar DİSK Genel Merkezi’nden de herhangi bir müdahalenin yapılmadığı utanç verici açıklaması şöyle:

Sendikamızın Genel Yönetim Kurulu çalışma anlayışındaki uyumsuzluk nedeniyle Gaziantep Bölge Temsilcisi olarak görev yapan Mehmet Türkmen’in iş akdini 11 Kasım 2021 tarihi itibariyle sonlandırmış ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimi yapılmıştır.

Bu durum ayrıca bölge temsilciliğimizin bulunduğu Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne de bir yazı ile gönderilmiştir.

Türkmen’in sendikamız ile hukuki olarak tüm ilişiği (çalışan ve bölge temsilcisi olarak) sona ermiş bulunmaktadır.

Ancak bazı sosyal medya hesaplarında ve yerel basın organlarında Türkmen’in sendikamızın bölge temsilcisi olarak tanıtıldığı veya anıldığı, bu unvanla bazı kişi ve kurumlara çağrılar yapıldığı üzüntü ile öğrenilmiştir.

Kendisinin eylem ve söylemlerinden sendikamız ve üyelerimiz mesul değildir. Yaşanan bu üzüntü verici durum üzerine sendikamız hukuki nedenlerle zorunlu açıklama yapmak durumunda kalmıştır.

DİSK Tekstil ağalarının açıklamasına yanıt veren Türkmen 11 Kasım’da görevden alındığından haberinin olmadığını belirterek, “11 Kasım itibariyle görevden alınmışım.  Bugün Uğur Tekstil işçilerine de mesaj gönderilmiş. SGK’ya ve Valiliğe bile günler öncesinden bildirmişler. Ama şu ana kadar bu konuda bana doğrudan iletilen, bana ulaşmış hiçbir bilgi ve belge yok. Bari bunu bu kadar gizli yapmayın” ifadelerini kullandı.

 Operasyon Özak ve Uğur Tekstil işçilerinin kıyımıyla sürdürüldü!

Operasyon sadece Türkmen’in görevden alınmasıyla sınırlı kalmadı elbette. İlk önce Özak Tekstil’de sendikaya üye yaklaşık 70 işçi zorla yıllık ya da ücretsiz izne gönderildi. Hemen ardından sıra Uğur Tekstil’e geldi. Dün akşam saatlerinde Uğur Tekstil patronu bir kez daha sendika üyesi işçilerin işine son verdi ve işçiler jandarma tarafından fabrikadan atılırken, kapısına kilit vurulduğu yalanı tekrarlandı.

Hatırlanacağı üzere Uğur Tekstil’de DİSK Tekstil örgütlenmiş, yetki aldığı anda patron 300 işçinin işine hileli biçimde işçiler süreli sözleşmeliymiş gibi son vermiş ve fabrikayı kapattığını açıklamıştı. Günlerce süren direnişin ardından ise Ekim ayının ortasında patrona geri adım attırılmış, işçilerin tüm taleplerini kabul ederek yetkili sendikayla masaya oturmuştu. İşçiler ekim sonunda işbaşı yapmıştı.

Urfa artık eski Urfa değil!

İşçi sınıfının örgütsüzlüğü üzerinde vahşice tepinen patronların örgütlenme fikrinin kendisine bile nasıl bir düşmanlıkla saldırdıklarını biliyoruz. Urfa gibi bir yerde belirli bir mücadele hafızası da oluşturarak sendikal örgütlenme fikrini görünür kılan Özak Tekstil ve Uğur Tekstil işçilerine ve bu sürece öncülük eden Türkmen gibi sendikacılara yönelik bu saldırgan tutumun bunu silemeyeceği apaçık ortada. Macun bir kere tüpten çıktı, patronlar ve sendika ağaları ne yaparsa yapsınlar Urfa’da yeni işçileşen işçiler, eski işçiler değil artık! Oluşan kolektif mücadele hafızası şu ya da bu fabrikada, şu ya da bu şekilde karşılarına çıkacaktır. Sendika ağalarının kirli operasyonlarıyla daha baştan teşhir olmalarıysa, sınıf adına kazanım dışında bir anlam taşımamaktadır! Keza,  Urfalı işçiler artık “aman çıtayı aşmayın, yoksa işinizden olursunuz” şeklinde özetleyeceğimiz sınıf işbirlikçiliğini yakından tanımış oldular.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar