Urfa’daki Uğur Tekstil’e sendika girdi!

Urfa’daki Uğur Tekstil’e sendika girdi!

DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Urfa’da bir süredir örgütlendikleri Uğur Tekstil’de yeterli çoğunluğa ulaştıklarını ve bugün itibariyle yetki tespit yazısının geldiğini, fabrikada artık yetkili sendika olduklarını duyurdu.

Türkmen, “Bütün Urfalı işçilere, ucuz iş gücü olarak görülen bütün bölge işçi sınıfına hayırlı olsun. Bu daha başlangıç…!” diyerek geçen yıl yine Urfa’da Özak Tekstil işçilerinin örgütlenme sürecini hatırlattı.

Özak Tekstil’de sendikal örgütlenme patron ve sarı sendikanın işbirliğiyle engellenmiş, işçiler kıyım ve baskılarla karşı karşıya kalmış, fabrika önünde ve çeşitli biçimlerle eylemler gerçekleştirmişti.

Türkmen, “Sendikamızda örgütlenmesi patronun ve işbirlikçi sarı sendikanın türlü baskı ve oyunlarıyla engellenmişti. Ama mücadele bitmedi. Özak işçilerinin açtığı yoldan Uğur Tekstil işçileri yürüyor şimdi” diyerek ucuz emek deposu olarak görülen Urfa gibi kentlerde işçi sınıfının kendi hafızasını, kolektif birikimini oluşturmaya başladığına da işaret etmiş oldu.

Uğur Tekstil’in Urfa’daki fabrikası geçen yıl 60 milyon TL değerinde bir yatırımla kuruldu. İhracata dönük üretim yapan şirketin Urfa’daki fabrikası da aynı hedefle kuruldu. Patron Hayri Uğur basına verdiği demeçlerde Urfa’yı tercih etmelerinin nedeni, genç-işsiz ve Suriyeli göçmen yoğunluğunun olması şeklinde özetlemiş, ihracata dönük üretimde Çin’le rekabet kafasıyla yani ucuz emek sömürüsüyle hareket edeceğini beyan etmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar