Validebağ Korusu nöbeti 100. gününde

Validebağ Korusu nöbeti 100. gününde

Validebağ Korusu’nun Üsküdar Belediyesi’nin yapay peyzaj projeleriyle yağmaya açılmasına karşı nöbet tutan Validebağlılar, mücadelelerinin 100. gününde kitlesel bir etkinlik yaparak, Koru’yu korumaktaki kararlılıklarını bir kez daha ilan etti.

İstanbul Anadolu Yakası’nda doğal yapısı korunmuş tek koru olan Validebağ Korusu’nun yapay peyzaj projeleriyle yağmaya açılmasına karşı başlatılan nöbet eyleminin 100’üncü günü bugün yapılan kitlesel etkinlikle tamamlandı. Birinci derece tarihi ve doğal SİT alanı olan Koru’yu yıllardır gerek fiziki gerekse hukuki yollarla koruyan, uzun soluklu bir mücadeleyle yağmaya açılmasına izin vermeyen halk, bu mücadelesini Koru’da bulunan toprak sahaya serdiği imzalar, hukuki belgeler, talepleri ifade eden dövizlerle sergiledi.

Onlarca insanın katıldığı etkinlikte Koru’nun korunması için yıllardır yürütülen mücadelenin öznesi olan gönüllüler, bugüne kadar 210 bin imza topladıklarını, koruya sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e “Bilime uy, hukuka uy. Halkın sesini duy” diye seslendi. 

Yere serilen dövizlerde “Koruyu betondan koru, beton değil ağaç istiyoruz”, “Asırlık ağaçlar kuruyor”, “Validebağ’da ranta talana hayır” ifadelerine yer verildi. Validebağlılar daha sonra yere serdikleri döviz ve pankartlar etrafında insan zinciri oluşturdu. 

“210 bin imza burada”

Burada yapılan açıklamada, Validebağ için verilen mücadelenin 23 yıl öncesine dayandığı vurgulanarak, şunlar dile getirildi:

“Gördüğünüz gibi açılan davalar, toplanan imzalar, 23 yıla dayanan bir mücadele tarihi… Bugün burada bu alan üzerinde bir araya getirdik. Bugün burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü İstanbul 6 Numaralı Koruma Kurulu’na Millet Bahçesi yapılmaması için verilen dilekçeler; imar planının, ihalenin iptali için toplanan dilekçeler, toplam sayı 180 bin artı 30 bin olmak üzere imza sahipleri burada bizimle beraber. Biz yalnız olmadığımızı onlara bakarak biliyoruz, onlar bize güç verdiler. Mücadeleye destek verdiler. Onları anmak, onlarla birlikte direnişimizi güçlendirmek için onları buraya getirdik. İmzası olan arkadaşlara selamlarımızı iletiyoruz.”

“Koru hepimizin ortak mirası”

Bir başka Validebağ gönüllüsü ise yaptığı açıklamada, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e “Bilime uy, ekosistem tabanlı yönetim planı yap” diyerek seslendi. Gönüllü, şöyle konuştu:

Koruya sahip çıkıyoruz, buradayız. Şimdi tekrar kendisine sesleniyoruz; kendisi her açıklamasında diyor ki ‘Ben koruyu koruyacağım. O zaman niye karşı karşıyayız. Bilimin bize gösterdiği yol belli. Diyor ki ‘Ekosistem tabanlı yönetim planı yapın’. Biz Validebağ halkı olarak bu çalışmalara başladık. Şimdi Üsküdar Belediyesi’ne tekrar sesleniyorum: Bilime uy, hukuka uy. Halkın sesini duy. Buradan açık çağrımızdır; bilimsel temelli yapsın çalışmalarını, bizi davet etsin, geliyor muyuz, gelmiyor muyuz? Koru hepimizin ortak mirası, bu mirasta onların çocuklarının hakları var. Bunu hep birlikte çözeceğiz. Buradan da açık çağrımız olsun.”

Etkinlik, çeşitli siyasi parti temsilcilerinin konuşmaları, hukukçuların açıklamaları, müzik dinletileri ve tulum eşliğinde çekilen horonla sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar