Valilik çevre felaketine neden olan ocağın faaliyetlerini durdurdu

Valilik çevre felaketine neden olan ocağın faaliyetlerini durdurdu

Giresun Şebinkarahisar’da faaliyet gösteren Nesko Madencilik’e ait maden ocaklarında kullanılan siyanür atıklarının depolandığı flotasyon tesislerindeki havuzların patlamasının doğa ve yöre halkı için oluşturduğu riske yönelik tepkilerin ardından Valilik işletmenin faaliyetlerinin durdurulduğunu açıklamak zorunda kaldı.

Atıkların depolandığı flotasyon tesisindeki patlamayla birlikte atıklar çevrede bulunan dereye karışmış, derenin devamında bulunan Kılıçkaya Barajı’na ulaşmıştı. Bu kadar riskli bir işin gerekli hassasiyet gösterilmeden yapılması sorumsuzluğu nedeniyle Yedikardeş Köyü’ne ait bahçeler kullanılamaz hale gelmiş, tüm bir bölge pis kokulara kesmişti. Tahribatın boyutlarıysa henüz bilinmiyor.

Olayın adından gelişen tepkiler üzerine Giresun Valiliği, maden ocağının faaliyetlerinin durdurulduğunu açıklamak zorunda kaldı. Açıklamada, Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden oluşan bir heyetin teknik çalışma yapmak üzere görevlendirildiği belirtildi.

Süresiz olarak durduruldu’

Giresun Valiliği’nin açıklamasında, şu bilgiler verildi:

Bölgede; 5 ekskavatör, 2 Loder, 1 Greyder ve 3 kamyon ile temizlik çalışmaları devam etmektedir. Can ve mal kaybının bulunmadığı olayda çevre ve insan sağlığı açısından herhangi bir riskin oluşmaması için kurumlarımız ve ilgili firma tarafından bölgede tüm tedbirler alınmıştır. Bölgeye yakın çevre köylerimizdeki vatandaşlara sahaya girmemeleri konusunda gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapılmıştır. Olay sonucu oluşan kirliliğin hangi boyutta olduğu ve oluşturabileceği çevresel etkiler yönünden detaylı incelemelere başlanılmıştır.

Çevreye kontrolsüz bir şekilde yayılan atıkların içerisinde kimyasal madde vb. gibi tehlike oluşturabilecek bileşenlerin bulunup bulunmadığının tespiti ve çevresel etkilerinin değerlendirilebilmesi amacıyla olay yerinden gerekli numuneler alınmıştır. Bu kapsamda mevcut çevre kirliliğinin önlenerek gerekli tedbirlerin alınması ve oluşabilecek daha büyük çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla Valiliğimiz kararı ile firmanın faaliyetleri 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 15. Maddesi gereğince süresiz olarak durdurulmuştur. Analiz sonuçlarına müteakip sorumlular hakkında gerekli adli ve idari işlemler başlatılacaktır.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar