Varlık Fonu bünyesindeki şirketlerin satışı için BAE’yle görüşülüyor

Varlık Fonu bünyesindeki şirketlerin satışı için BAE’yle görüşülüyor

İngiltere’de yayınlanan Financial Times, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kamu yatırımlarını yöneten varlık fonu ADQ’nun CEO’su Muhammed Hasan el Süveydi ile gerçekleştirdiği bir röportajı yayınladı. Süveydi röportajda Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki bazı şirketlerin satın alımı için görüşmelerin devam ettiğini belirtiyor

Elde kalan son devlet işletmelerinin de çeşitli ortaklık biçimleriyle zaten piyasalaştırıldığı ve hemen hepsinin kredi bulmak için bir çeşit ipotek havuzu anlamına gelen Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredildiği bu koşullarda, krizden çıkma yollarından birinin de bu işletmelerin Arap sermayesi başta olmak üzere uluslararası sermayeye tümden satılması olduğu giderek netleşiyor. İngiliz gazetelerinden Financial Times’ın 2018’de 10 milyar dolarlık taahhütle kurularak hızla yükselen ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Varlık Fonu anlamına gelen ADQ CEO’su Süveydi’yle yaptığı röportaj bu konuda yeterince fikir veriyor. Halktv.com.tr’nin aktardığı röportajda Süveydi, Türk lirasının büyük değer kaybının kendileri için ciddi fırsatlar sunduğunu, TVF bünyesinde olup nakde sıkışan şirketleri satın almak amacıyla çeşitli görüşmeler yapıldığını belirtiyor.

Türk Lirası’ndaki düşüşün bazı fırsatlar sunabileceğini ifade ederek uzun vadede yatırım için “harika bir zaman” olduğunu söyleyen Süveydi’nin bu açıklamaları BOTAŞ ve Türk Telekom’a ilişkin vergileri temizleme ya da yapılandırma çalışmalarının bu şirketleri görücüye çıkarmanın hazırlığı olarak yorumlanıyor.

Süveydi röportajda açıktan birkaç fırsatı değerlendirmek için çeşitli görüşmeler yaptıklarını, bunlar arasında TVF bünyesindeki şirketlerin de bulunduğunu, TVF elinde bulunan paraya sıkışmış zor durumdaki bazı şirketleri incelediklerini söylüyor: Türkiye Varlık Fonu ve portföyünde bulunan şirketlerle süren görüşmeler” olduğunu ifade eden Süveydi, “zor durumdaki bazı varlıklar için kalkınma sağlayacak birkaç platform geliştirmek için seçenekler değerlendiriyoruz.

Türkiye’yle kesinlikle ilgileniyorlarmış

Türkiye’nin krizle boğuştuğu kaydedilen haberde, Türk lirasının geçen yıla göre yüzde 45 oranında değer kaybettiği hatırlatılıyor. Bu hatırlatmanın ardından Süveydi, Türkiye’nin tüm bu gelişmelere rağmen yine de cazip bir yatırım olasılığı olduğunu söyleyerek, “Türkiye’nin en sevdiğim yanı, Almanya’ya lokasyon olarak 12 saat içinde ulaşacak bir noktada bulunması ve 84 milyon nüfusunun olması. Sektörler için büyük bir güç merkezi; harika lojistik öneme sahip, bu yüzden kesinlikle ilgileniyoruz” diyor.

Veliaht prensin Türkiye ziyaretine dikkat çekildi

Varlık Fonu görüşmelerinden bahsedilen haberde, Abu Dabi Veliaht prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin fiili lideri Şeyh Muhammed bin Zayed al-Nahyan’ın Kasım ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarete de dikkat çekilerek, “Petrol zengini Körfez devleti, on yıldır sürdürdüğü dış politikadan Emirlik yetkililerinin ‘ekonomik diplomasi’ olarak tanımladığı şeye geçerken, bu adım BAE ile Türkiye arasındaki gergin ilişkilerin onarılması girişimlerinin bir parçası olarak görülüyor” deniliyor.

BOTAŞ ve Türk Telekom’a dair soru işaretleri

‘Özelleştirmeye hazırlık” yorumlarını beraberinde getiren TVF portföyünde yer alan BOTAŞ’ın ithalattan doğan vergilerinden, Hazine’nin vazgeçmesine dair düzenleme gündeminin ve sonrasında Türk Telekom’un toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden paylarını satın almak amacıyla LYY Telekomünikasyon A.Ş.’yle görüşmelere başladığı haberleri de söz konusu röportaj sonrasında akıllara geldi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar