Vartinis Katliamı faili daha yakalan(a)madı!

Vartinis Katliamı faili daha yakalan(a)madı!

Vartinis Katliamı davasında hakkında tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkarılan dönemin İlçe Jandarma Alay Komutanı Bülent Karaoğlu, bir haftadır yakalanmadı.

3 Ekim 1993 tarihinde Muş’un Korkut İlçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde aynı aileden yedisi çocuk dokuz kişinin diri diri yakılarak katledildiği Vartinis Katliamı davasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından 21 Eylül’de Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması yapılmıştı. Bu duruşmada birçok sorumlu olmasına rağmen sadece dönemin İlçe Jandarma Alay Komutanı Bülent Karaoğlu hakkında tutuklama kararı verildi. Fakat karara rağmen Karaoğlu da bir haftadır yakalanmadı.

‘Bir kişiye indirgenemez’

Karara ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Dinar Karataş’a konuşan Muş Baro Başkanı Kadir Karaçelik, kararı olumlu karşıladıklarını ancak yetersiz bulduklarını söyledi.

Adalet taleplerinin tam olarak karşılanamadığını belirten Karaçelik, sanık avukatının duruşmadaki “Yaşanan olay vahşettir, fakat tek sorumlusu müvekkilim değildir” ifadelerini hatırlattı.

Karaçelik, “Böylesi bir cümle kullanılması, olayda sadece sanığın yer almadığını, sadece müvekkilinin emri ile gerçekleşebilecek bir olay olmayacağını gösteriyor. Bu da çok önemlidir. Çünkü 4-5 askeri birliğin katıldığı bir operasyon ve bu birliklerde birden fazla görev yapan komutan var. Dolayısıyla bunu sadece bir birliğin komutanlığını yapan bir kişiye indirgenmesi mantıklı değildir” dedi

‘Etkin arama yapılmalı’

Karara rağmen Karaoğlu’nun halen yakalanmadığını belirten Karaçelik, etkin bir aramayla sanığın bir an önce yakalanması gerektiğini söyledi.

Karaçelik, “28 yıllık adalet mücadelesinin her aşamasında failler korundu. Bu olayda etkin bir soruşturma yapılmadı ve bu olay yıllara yayıldı. Biz ısrarla bir cezasızlık politikasının uygulandığını belirttik. Bu cezasızlık politikası gereği, bu katliamın failleri 20 yıldır korundu ama gelinen aşamada adalet mücadelemizde ısrarcı olduk. Adalet mücadelemiz gerilemek yerine daha da şiddetlenecek ve artacaktır” şeklinde konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar