Veli-Der: 1 ayda en az 153 bin 400 çocuk eğitime devam edemedi!

Veli-Der: 1 ayda en az 153 bin 400 çocuk eğitime devam edemedi!

MEB’in pandemi konusunda seyircilik dışına çıkmadığını belirten Veli-Der, yüz yüze eğitimin başladığı 1 aylık sürede en az 153 bin 400 çocuğun yüz yüze eğitime devam edemediğini belirtti.

Pandemi koşullarında gerekli önlemler alınmadan, altyapısı hazırlanmadan başlatılan yüz yüze eğitimin üzerinden geçen bir aylık süreye ilişkin rapor hazırlayan Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), sınıf mevcutlarında seyreltilme yapılmadığını, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) süreci seyretmekle yetindiğini, bu süre içinde en az 153 bin 400 çocuğun yüz yüze eğitime devam edemediği tespitlerinde bulundu.

İstanbul Kartal’daki Yavuz Selim Ortaokulu önünde açıklama yapan Veli-Der, acilen planlama yapılmasını talep etti.

‘Bakanlık sorun yokmuş gibi davranıyor’

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin 900 sınıfta vaka nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini hatırlatan Veli-Der, MEB’in derslik başına düşen öğrenci sayısı verileri dikkate alındığında en az 153 bin 400 öğrencinin okulların açılışının ilk dört haftasında yüz yüze eğitime devam edemediğini belirtti.

Cevizli Ortaokulu’nda 7, Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde 7, Türk Kızılay’ı Kartal Anadolu Lisesi’nde 7 sınıf olmak üzere okullarda karantinaya alınan sınıfların arttığını açıklayan Veli-Der, açıklamada şunları kaydetti:

Alınmayan önlemler nedeniyle çocuklarımızın eğitim hakkı, sağlığı , biz velilerin, öğretmenlerin sağlığı risk altında. Karantinaya alınan sınıflardaki öğrenciler yeniden uzaktan eğitime geçiyor. Öğrencilerin sınavları ve ölçme-değerlendirmeleri ile ilgili yeni bir planlamaya ihtiyaç var. Ama bakanlık her konuda olduğu gibi bu konuda da sorun yokmuş gibi davranıyor. Bu konuda acilen bir planlama yapılması zorunluluktur.

‘Salgın yönetimi yeni durumlara göre değişmiyor’

MEB’in salgın karşısındaki ciddiyetsizliğinin toplanacak 20. Milli Eğitim Şurası’nın başlıkları arasında konuya yer vermemesiyle de anlaşıldığına işaret edilen açıklamada, Türkiye genelinde de karantinaların devam ettiğini, Edirne’de 44, Erzincan’da 55 sınıfın karantinada olduğu hatırlatıldı.

Veli-Der açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Biz velilerin olmadığı, görüşlerimizi, eleştirilerimizi ifade edemediğimiz bir şura sonucundan çocuklarımızın yararına bir sonuç çıkması beklenemez. Veliler olarak Şura’da olmak ve görüşlerimizi ifade etmek istiyoruz. Salgın okullarda yayılıyor ancak salgın yönetimi yeni durumlara göre değişmiyor. Ortada bir salgın yönetimi değil algı yönetimi var.

‘Sınıfların acil seyreltilmesi sağlanmalı’

Okullarda yeterli temizlik görevlisinin, hijyen ve havalandırma sisteminin olmadığını ve yeterli öğretmen atamasının yapılmadığını hatırlatan Veli-Der, fiziki mesafenin sağlanmasına yönelik herhangi bir adımın ısrarla atılmadığını belirterek okullar için atılması gereken adımlara dair şunları kaydetti:

– Sınıfların acil seyreltilmesi sağlanmalıdır
– Okullarda hızlı uygulanabilecek PCR testleri bulunmalıdır.
-Acilen ek derslik sağlanmalı, ataması yapılan 15 bin öğretmen bir an önce göreve başlatılmalı, yeterli öğretmen ataması yapılmalıdır.
-Okullarda yeterli yardımcı personel görevlendirilmelidir.
-Ders süreleri azaltılmalıdır.
-Tüm öğrenciler için ücretsiz yemek ve ücretsiz su sağlanmalıdır.
-Okul başarı puanı uygulaması bu sene olmamalıdır.
-Karantinaya alınan öğrencilerin ölçme-değerlendirmelerinde düzenleme yapılmalıdır.
-Salgın yönetimi ile ilgili okullarda velilerin de bulunduğu koordinasyon kurulları oluşturulmalıdır.
-Karantinaya alınan öğrencilerden uzaktan eğitime erişimi olmayanlara ücretsiz cihaz ve internet desteği sağlanmalıdır. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar