Xiaomi Salcomp işçilerinin direnişi kapıda ve bahçede devam ediyor

Xiaomi Salcomp işçilerinin direnişi kapıda ve bahçede devam ediyor

ilk önce sendikalaştıkları anlaşılınca işten atılan Xiaomi Salcomp işçileri, sendika yetki aldıktan sonra da sözleşme masasına oturulmamasına karşı direnişe geçti. Bu direnişe yanıtsa 170 işçinin işine Kod 49’la son verilmesi oldu. İşçilerin hem fabrika bahçesinde hem önünde ve içerde sürdürdüğü direniş devam ediyor

Türk Metal Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçilerin fabrika önündeki direnişi devam ederken sendikanın yetkisinin Bakanlık tarafından onaylanmasına rağmen sözleşme masasına oturulmamasını protesto ederek iş bırakan işçilerden de 170’i Kod 49’dan işten atıldı. İşçilerin bu saldırı karşısında fabrika bahçesinde sürdürdüğü direniş 3. gününde devam ediyor.

İlk işçi kıyımı ve direnişin ardından üyelik sürecinin hızlandığı, bir anda yüzlerce işçinin üye olduğu sendikalaşma sürecine karşı patron yasaları da hiçe sayan kitlesel kıyımlar dışında bir de işçilere rüşvet dağıtma yoluna gidiyor.

Fabrika dışında ve bahçesindeki direnişler sürerken, “sendikadan istifa edip iş başı yapın” çağrısında bulunan patrona işçiler, direnişi sürdürerek yanıt verdi.

Çalışan işçilerin sendikal faaliyeti de sürdürdüğü kaydedilen fabrikanın bahçesine ve kapısına çevik kuvvet polisleri konuşlandırıldı. Polisin belli aralıklarla işçilere dağılın anonsu geçtiği keydediliyor.

Bu arada işçilere, “maddi manevi sonuna kadar yanınızdayız” diyen Türk Metal’in bu cümlenin hakkını verip vermeyeeğini de hep birlikte yaşayıp göreceğiz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar