Xiaomi Salcomp patronu iş bırakan işçilerin üzerine kapıları kilitledi!

Xiaomi Salcomp patronu iş bırakan işçilerin üzerine kapıları kilitledi!

Avcılar’daki Xiaomi Salcomp’ta kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlere karşı Türk Metal-İş’te örgütlenen işçiler, işçi kıyımı ve direnişin ardından alınan sendikal yetkinin tanınması ve sözleşme masasına oturulması talebiyle sabah işbaşı yapmadı, patron işçilerin üzerine kapıyı kilitledi

Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı Çin sermayeli Xiaomi Salcomp’ta kötü çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı Türk Metal Sendikası’nda örgütlenen işçiler önce işten atıldı, atılan işçiler fabrika önünde direniş başlattı, direniş devam ederken sendika Bakanlık’tan yetki belgesini aldı. Fabrika önündeki direniş sürerken fabrika yönetiminin sendikayı tanımam ısrarı da devam etti. İşçiler yasal haklarının tanınması, sendikal yetkinin kabul edilerek sözleşme masasına oturulması talebiyle bugün sabah vardiyasında iş bıraktı.

Sabah kart basarak içeri giren işçiler üretim yapmayarak, “Sendikal örgütlenme hakkımıza saygı duyulsun, toplu sözleşme süreci başlasın” dedi. İşçilerin bu tutumu üzerine fabrika yönetimi kapıları üzerlerine kilitleyerek, dışarda direnişte olan arkadaşlarıyla iletişimlerini kesme yoluna gitti.

Evrensel’deki habere göre iş bırakmanın diğer vardiyalarda da devam edeceğini belirten Türk Metal Sendikası yetkileri fabrika önünde işçilere seslenerek “Burada işçilerin sendika seçme hakkına saygı duyacaksınız, er y ada geç Salcomp patronu masaya oturacak. Bu mücadele sonuna kadar devam edecek, mücadeleyi toplu sözleşme süreciyle taçlandıracağız” dedi. 

İşçilerin iş bırakma kararının ardından fabrika yönetimi ise kapıları kilitleyerek içerideki işçilerin dışarı çıkmasını engellemeye ve direnişteki işçilerin de içeridekilerle bağlantı kurmasını engellemeye çalıştı. Duruma tepki gösteren işçiler “Biz hakkımızı istiyoruz. Bizim Türk Metal sendikasıyla artık yolumuz bir. Üstümüze zincir de vursanız geri adım atmayacağız” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar