Xiaomi Salcomp’ta sözlü mutabakata varıldı

Xiaomi Salcomp’ta sözlü mutabakata varıldı

Xiaomi Salcomp’ta sözlü mutabakat sağlandı, sendikal nedenlerle işten atılan işçiler işe iade edilecek, TİS görüşmeleri 1 Ekim itibariyle başlayacak.

Kölece çalışma koşullarında düşük ücretlerle çalıştıkları için Türk Metal (TM)  Sendikası’nda örgütlenen, örgütlenmeden haberdar olan fabrika yönetiminin hakaretlerine, baskılarına, e-devlet şifrelerinin zorla alınması muamelelerine maruz kalan, bunlara itiraz ettikleri için ilk önce 15’i Kod 29’dan işten atılan, onların kapı önündeki direniş sürerken içerde çoğunluk sağlanıp yetki alınınca onlarcası Kod 49’la işten atılan Çin sermayeli Xiaomi Salcomp fabrikasındaki direniş sözlü mutabakat sağlandı. 200’e yakın işçinin çıkışının verilmesinin ardından kapı önünde ve fabrika bahçesinde direniş başlamış, işçiler 6 gün boyunca bahçede yatıp kalkarak “sendikalı olarak işimize döneceğiz” demişti.

Direnişteki kararlılık Xiaomi Salcomp yönetimine geri adım attırdı. TM sendikası dün yapılan görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada sözlü mutabakatın sağlandığını, sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin geri alınacağını, TİS görüşmelerinin de 1 Ekim itibariyle başlayacağını belirtti. TM açıklamasında direnişteki işçilerin hafta sonunu evlerinde geçireceğini, Pazartesi günü fabrika önünde toplanılacağını, Salı günü anlaşma kesinleşinceye kadar direnişin sürdürüleceğini kaydetti.

Açıklamada fabrika yönetiminin işten atılan işçilerden kaçını sendikal nedenlerle attığını kabul ettiğine dair ayrıntılara değinilmedi.

Anlaşma kesinleşinceye kadar eyleme devam

Görüşmelere katılan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın konuşmasını Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman okudu. 

Akman, “Salcomp Xiaomi işvereni ile 15 Eylül 2021 günü yaptığımız görüşmenin ardından, kendilerine anlaşmak için sunduğumuz koşullar, bugün -18 Eylül 2021- işveren tarafından kabul edilmiştir. İşveren Türk Metal’e üye olmaları nedeniyle işten çıkarılan tüm arkadaşlarımıza yeniden işbaşı yaptıracaktır” dedi. İşten atılan işçilerin işe dönüş koşullarını belirlemek için 21 Eylül Salı günü yeniden görüşüleceğini söyleyen Akman, “Üyelerimiz Cumartesi ve Pazar günlerini evlerinde dinlenerek geçirecek, Pazartesi günü yeniden işyeri önünde toplanılacak, salı günü anlaşma kesinleşene kadar eyleme devam edilecektir” diye konuştu. 

TİS görüşmeleri 1 Ekim’de başlayacak

Salı günü anlaşma sağlanması durumunda işçilerin kesin olarak işe başlayacağını aktaran Akman, “Bir diğer koşulumuz olan, sendikal haklara saygı gösterilmesi, sendikal baskı yapılmaması ve yetki itirazının geri çekilmesi de işveren tarafından kabul edilmiştir. 

İşveren yetki itirazını çekmek üzere salı gününden sonra hemen başvurusunu yapacak ve toplu iş sözleşmesi süreci 1 Ekim 2021 gününden itibaren başlayacaktır. Toplu iş sözleşmesinden, bu tarihe kadar üye olanlar yararlanacaktır” ifadelerini kullandı. Türk Metal Sendikası tarafından 1000 lira destek verileceğini söyleyen Akman, “İşten atılan üyelerimize, işsiz kaldıkları her gün için 100 TL olmak üzere, ayrıca bir destek ödemesi yapılacaktır” dedi. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar