Xiaomi Salcomp’taki mücadele Türk Metal’e yetki aldırttı

Xiaomi Salcomp’taki mücadele Türk Metal’e yetki aldırttı

Kötü çalışma koşullrına ve düşük ücretlere karşı Türk Metal’de örgütlenen ve kıyımla karşılaşan Xiaomi Salcomp işçileri, direnişleriyle sendikanın fabrikada yetkiyi almasını sağladı

Kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlere karşı Türk Metal’de örgütlendikleri için kıyımla karşılaşan ve buna karşı direnişi sürdüren İstanbul Avcılar’daki Xiaomi Salcomp’ta sendika çoğunluğu sağlayarak yetki aldı. Sendikal yetki için işyeri barajı olan yüzde 50+1’i aşan Türk Metal’in yetkisinin Çalışma Bakanlığı tarafından onaylandığı dün açıklandı.

Atılan işçilerin direnişi sürerken çalışan işçilerin üyelikleri devam etti. Patronun ise sendikal örgütlenmenin başlamasının ardından bir taraftan işçi kıyımına giderken, diğer taraftan da örgütlenmenin önünü kesmek için işçilere çeşitli sosyal haklar getirdiği öğrenildi.

Fabrika yönetimi işçilere attığı mesajla 2021 yılı dahil olmak üzere bazı sosyal hakların işçilere verileceğini bildirdi.

Asgari ücretle çalışan işçiler artık 850 lira doğum yardımı, 850 lira evlilik yardımı, 600 lira yakacak yardımı, 500 lira ölüm yardımı, her ay 400 lira kreş yardımı, 250 lira bayram yardımı, 200 lira gıda paketi, 100 lira kırtasiye yardımı ve 100 lira yeni yıl hediye kartı alacak. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar