Yargıdan Validebağ Korusu’nun yağmasının önünü açacak karar!

Yargıdan Validebağ Korusu’nun yağmasının önünü açacak karar!

Validebağ Korusu’nun Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi ve dolayısıyla yapılaşmanın önü açılarak doğal yapısının bozulmasına ilişkin verilen yürütmeyi durdurma kararına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ettiği itirazın kabul edildiği öğrenildi

Yargı, Validebağ Korusu’nun doğallığının yapay peyzaj projeleriyle bozulması ve yapılaşmanın önünün açılması girişimlerinin önünü açacak bir karar aldı. Yıllardır bu projelere karşı direnen, son olarak Üsküdar Belediyesi’nin girişimlerine karşı 100 gün önce nöbet eylemlerini yeniden başlatan Validebağlılar’ın hukuksal mücadeleleriyle birleştirerek kazandığı yürütmeyi durdurma kararları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ettiği itirazın kabul edilmesiyle etkisizleştirildi. Yağma projesine karşı İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararına karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan itiraz, bugün 5. İdare Dava Dairesi’nde onandı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde görülen davada bilirkişi tarafından hazırlanan raporda “Projenin uygulanmamasının yerinde olacağı kanaatine varıldığı” söylenmiş, mahkeme de bilirkişi heyetinin raporunu gözeterek geçtiğimiz Haziran ayında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Üsküdar Belediyesi’nin bu karara itirazını da reddetmişti. Bu karara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı itiraz etmişti.

Açılan karşı dava bugün görüldü. 5. İdare Dava Dairesi’nde görülen davada yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararın kaldırılmasına oy çokluğuyla karar verildi. Verilen kararla Validebağ Korusu’nda yapılaşmanın önü açılmış oldu.

Bu kararla, Koru’nun yağmasının önü hukuksal olarak bir kez daha açılmış oldu. Fakat bu hukuksal kararın halk nezdinde geçerliliğinin olmayacağı, Koru’nun yağmalanmasını engellemek için verilen mücadeleyi kamçılayacağı bugün yapılan 100’üncü gün etkinliklerinden de görüldü. O etkinliklerde Koru’yu korumak için

Öte yandan daha önce mahkeme kararına rağmen yıkım çalışmalarına girişen Üsküdar Belediyesi’nin bu karardan sonra girişimlerinin çapını büyüteceği, Koru’daki mücadelenin ise şiddetleneceğini öngörmek zor değil.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar