Yaşamı savunmak suç değildir, hapsedilemez!

Yaşamı savunmak suç değildir, hapsedilemez!

Yaşamına sahip çıkan ve özsavunmayı silah yapan Çilem Doğan’ın 15 yıllık cezasının yargıtayca onaylanmasının ardından kadınlar Ankara’da da Çilem’i sahiplendi: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla kendisine sistematik şiddet uygulayan erkeği öz savunma yaparak öldürmek zorunda kalan ve hukuki anlamda meşru müdafaa olarak değerlendirilmesi gerekirken yasaları uygulamayan, kadın katillerinin, tacizcilerinin, tecavüzcülerinin adeta sırtını sıvazlayarak koruyup-kollayanlar Çilem Doğan’a 15 yıl hapis cezası vererek aslında tüm kadınlara gözdağı vermek istiyorlar.

Ankaralı kadınlar bu karara tepki göstererek Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklama öncesinde Ankara Emniyeti’nin bilindik işgali söz konusuydu. Banklarda oturanları ‘güvenlik nedeniyle burayı boşaltıyoruz’ diyerek alandan uzaklaştırma, birkaç kişi birlikte oturan kadınları, ‘korsan eylem çağrısı yapmışsınız’ diyerek taciz etme bunlardan bazılarıydı…

Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, “Yaşamı savunmak suç değildir, hapsedilemez” yazılı pankart ile “Özsavunma haktır!” ve “Kirpiğimiz yere düşmeyecek!” dövizleri taşındı. Kadınlar açıklamada sıklıkla “Erkek adalet değil, gerçek adalet!”, “Yaşasın kadın dayanışması!”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”, “Kadınlar birlikte güçlü!” ve “Jin jiyan azadi!” sloganları attı.

Ankara Kadın Platformu’nun hazırladığı basın açıklamasını platform adına Sinejan Kut yaptı:

Hayatını savunan kadınlar cezalandırılıyor

“Şiddet uygulayan erkekler engellenmediği için kadınların kendilerini korumak adına şiddete başvurmak zorunda kalıyor. Bu dosyada yargılanan bir erkek olsaydı ve ‘saat sordu, yemek yapmadı, beyaz tayt giydi’ gibi bir tahrik gerekçesi ileri sürseydi, yargılanan erkeğin alacağı ceza da Çilem ile aynı olacaktı.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığından beri her gün Türkiye’nin farklı bölgelerinden kadın cinayetleri haberleri geliyor. Devlet mekanizmaları, emniyet güçleri kendisini koruyamadığı için hayatını savunarak ölümden kurtulabilmiş kadınları en ağır şekillerde cezalandırılıyor.

Şiddeti önlemek, Çilem’i korumak bir yana verilen bu kararla adeta ‘Hayatına neden sahip çıktın’ denilmiştir. Bu karar bütün topluma verilen bir ders, kadınlara gösterilen bir sopa, şiddet faillerine verilen bir destek demektir. Çilem Doğan sadece yaşam hakkını savunmuş, ölmemek için öldürmek zorunda kalmıştır. Kadın katillerine, şiddet faillerine indirim üstüne indirim verenler meşru müdafaa kabul edilmesi gerekirken Çilem Doğan’ı 15 yıl hapis ile cezalandırmıştır. Yaşam hakkını savunmak suç değildir, cezalandırılamaz! Çilem Doğan’a özgürlük istiyoruz!”

“Jin jiyan azadi!”, “Kadınları değil katilleri yargıla!” sloganları ve alkışlar eşliğinde son buldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar