Yatak Odası Dersleri

Yatak Odası Dersleri

“Yatak Odası Dersleri”, gündelik hayatın perdesi ardındaki güçlü duyguları, zorlu çatışmaları ve “insancıl zaafları gözler önüne seriyor.

Tom Perrotta

Bir grup insanın çevrenizde güç odağı haline geldiğini ve neye inanıp nasıl yaşayacağınızı belirlediğini düşünün… İnançlarınız sadece size ait olmaktan çıkıp başkalarınca sorgulanabilir mi? Ya ilişkileriniz, kimliğiniz?.. Çocuklarınızı nasıl yetiştireceğiniz?..

Yatak Odası Dersleri”, gündelik hayatın perdesi ardındaki güçlü duyguları, zorlu çatışmaları ve “insancıl zaafları gözler önüne seriyor.

“Tom Perrotta, ‘Yatak Odası Dersleri’nde taraf tutmamaya özen gösteriyor; tıpkı, Orhan Pamuk’un eğitimli laiklerle köktendinci fanatikler arasında kopan sürtüşmelere yüzlerce sayfa ayıran “Kar” isimli romanında olduğu gibi… İnananlara ve şüphecilere anlatım içerisinde eşit bir ifade şansı veren Perrotta, okuru kendi sonuçlarını çıkarmaya davet ediyor.” (The New York Times)

Din olgusunun girdiği her yerin yaşamsal anlamda inanmıyorsanız veya çoğunluğa göre hareket etmiyorsanız nispeten demokratik ortamda canınızdan olmazsınız fakat işinizden, eşinizden olabilirsiniz. Konusu Amerika’da geçen kitap, lise öğretmeni Ruth’un başından geçen dini baskıların okul içinden mahalleye, oradan tüm kasabaya yayılmasını anlatıyor.

Tapınak isimli bir grup Hristiyanın gittiği kilise ve onun cemaati okuldaki cinsel eğitimden eşcinsel birlikteliklere, okul çağındaki çocuklara dini boca etmeye varan aktif eylemsel tutumlarını ve korkudan sesini çıkarmaya çekinen, cılız da olsa mesafe koymaya çalışan kasaba insanlarının öyküsü okuru sıkmayan diyologlarla yüklü anlatmış.

Müslüman, Musevi, Ateist, Agnotistik ve Hristiyanlar tapınak kilisesi kurulana kadar yer yer tartışma içinde olsalar da hiç bu kadar kopmamışlardı. Iyi bir Hristiyan için sevişme taktikleri ve teknikleri isimli kitap içinde geçen bir bölüme gönderme isim seçen yazarın üslubu, geçişleri ve anlatımı gayet başarılı.

Amerikan yaşam tarzını, tv, yemek, piknik, pazar, sevişmek, din gibi konularda genel kültürlerini öğrenebileceğiniz bu kitabı bu türe ilgi gösteren okura öneririm.

Keyifli okumalar

Sağlıcakla ve dostlukla kalın…

Gürbüz Deniz


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar