“Yazacak çok şey var ama…”

Antepli bir işçi, burjuva çocuklarının cep harçlığı bile olmayan asgari ücretin nasıl bir sefalete denk düştüğünü aylık gider kalemlerini hesaplayarak gösterdi ve “Giyim, kasap, sosyal aktivite, gezme yok. Yok yok. Kısaca yok oğlu yok… Dört çocuk babası olarak hesabım bu, al sana geçim örneği, asgari ücreti belirleyenler UTANIN! Yazacak daha çok şey var; ama…” dedi

Zehra Çaldağ

İşçi ve emekçiler için asgari ücret belirlemeye çalışan tuzu kuru bürokrat ve para babalarının kendi çocuklarına verdikleri cep harçlığıdır telaffuz ettikleri rakamlar.

İşçilerin emekçilerin aklıyla dalga geçercesine “adı üstünde asgari ücreti alması gerekenler asgari yaşaması gerekenlerdir” diyorlar ve milyonlarca işçi-emekçinin asgari yaşamı için gerekli rakamı belirliyorlar. Tabi işçilerin, emekçilerin belirledikleri traji-komik rakamlarla nasıl geçinebilecekleri umurlarında değil. Onlar saltanatı nasıl süreriz, kendi düzenimizi nasıl devam ettiririz derdindeler.

Burada asıl GÖREV düşen adreslerden biri, sendikalar, konfederasyonlardır. Çünkü Türkiye işçi sınıfı gövdesiyle örgütsüzdür. Taş çatlasa yüzde 10 oranında bir sendikalı işçi vardır. Tam da bu noktada özellikle ilerici-tarihsel olarak direnişçi dinamikler taşıyan sendikalar, en azından örgütlü oldukları alanlarda işçi sınıfının bütününe örnek olacak, dinamize edecek mücadele yöntem ve biçimlerini devreye sokma cesareti göstermeliler. Bu saldırılar karşısında nasıl bir mücadele hattı izlenmesi gerektiği konusunda klavuzlar yaratmalılar.

Ekonomik krizin derinleştiği ve açlığın yoksulluğun iyice gün yüzüne çıktığı, ekmek kuruklarının sonunun gelmediği, temel gıdalara bile kota konulmaya başlandığı ve ürünlerin bulunamayacı çok zorlu günlerin uzak olmadığı bu koşullarda; sendikalar, en azından sınıfın sınırlı da olsa örgütlü kesimlerini greve, direnişe, şalteri indirmeye örgütlemeliler ve GENEL REV, GENEL DİRENİŞ şiarını yükseltmeliler. Artık mitinglerle, açıklamalarla milyonlarca işçi emekçinin isyanı ve tepkisi yumuşatılamaz.

Antepli bir işçi geçinebilecek ücret hesaplaması yapıyor. Yaptığı hesaplamada ise altını çizerek not ilave ediyor: NOT: Giyim, kasap, sosyal aktivite, gezme yok. Yok yok. Kısaca yok oğlu yok… İşçi sınıfı kendisinin insan yerine konulmadığını bizzat hayatın içinden bilince çıkarıyor, en azından bu bilince çıkaranların öne atılmalarına güç verecek bir duruş ve öncülük şart değil mi?

AYLIK GİDER HESAPLAMASI

KİRA: 1500 (Toki )

Elektrik: 220

Su: 170

Telefon-internet: 200

Ekmek: 3 öğün 6x1x2= 12×30=360

Çocuk bezi: 150

Bebek maması: 120

Doğalgaz: 400

Market: 500

Eczane: 300

Toplam= 3.920 tl

NOT: Giyim, kasap, sosyal aktivite, gezme yok. Yok yok. Kısaca yok oğlu yok……

4 çocuk babası olarak hesabım bu, al sana geçim örneği asgari ücreti belirleyenler UTANIN

Yazacak daha çok şey var ama………


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar