Yeni bir ironi: ‘Doğru mu’ platformu!

Yeni bir ironi: ‘Doğru mu’ platformu!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı denilen bir kurum kavramları tersyüz etmenin efendisi edalarıyla icraatlarını sürdürüyor. Son olarak “Doğru mu” diye bir teyit platformunun oluşturulma aşamasında olduğunu açıklayarak, bu icraatlarına hakikat diye bir başlık ekledi.

Aka kara, karaya ak demeyi -kabul edilir olmayı da umursamadan- bu kadar rahat eyleyebilmek faşizme mahsus bir beceridir. Tarihin en karanlık dönemlerinden biri olan faşist tahakküm dönemlerinde o iktidarlar kitlelerin gözünün içine baka baka adalet, özgürlük, demokrasiden bahsetmişlerdir. Hem de oluk oluk kan akıttıkları, halka nefes aldırmayacak bir saldırganlık içinde oldukları dönemlerde yapmışlardır bunu. “Hakikat” dedikleri her anda alenen yalan söylemişler, kendi yapıp ettiklerinin adı her neyse onu karşıtlarına atfetmişlerdir.

Mevcut faşist iktidar bloku da tarihin bu sayfalarının kaba bir karikatürünü çiziyor yeniden. Adalet dedikleri yerde bu adaletin sadece faşist tahakkümün özgürce serpilmesi anlamına geldiğini biz bilsek de onlar ısrarla bu kavramı kullanabiliyor. Özgürlük, hakikat, eşitlik, demokrasi… daha uzatacağımız evrensel kavramların hemen hepsi bu noktada durularak içeriklendiriliyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı denilen bir kurum bu kavramsal tersyüz etmenin efendisi edalarıyla icraatlarını sürdürüyor. Son olarak “Doğru mu” diye bir teyit platformunun oluşturulma aşamasında olduğunu açıklayarak bu icraatlarına hakikat diye bir başlık ekledi. Kurumun başındaki 3 maaşlı Fahrettin Altun bunu yalan haberle mücadele için doğrulama uygulaması geliştirdikleri gibi büyük bir iddiayla müjdeledi.“Hakikat mücadelemizin güçlü aygıtlarından biri olacak” diye takdim etti.

Twitter’dan yaptığı açıklamayla, sosyal medyada yayılan haber ve bilgilerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek amacıyla yeni bir platform kurulacağını açıklayan Altun, “Uzun süredir çalışmalarını yürüttüğümüz DOĞRU MU platformu tam da bu ihtiyacı karşılamak amacıyla tasarlandı. Şu anda test aşamasında. Çok ama çok yakında yayına geçecek, hakikat mücadelemizin güçlü aygıtlarından biri olacak” diyerek bu platformun görsellerini de sosyal medya hesabından paylaştı.

Sözün kısası ekonomik-siyasal kriz derinleştikçe zamane Goebbels’liği de daha fazla kurumsallaşıyor. Komik olma, tüm inandırıcılığını kaybetme pahasına dev bir trol ordusu besliyor, psikolojik savaş aygıtlarını habire yağlıyor. Gerçekler, açlık, sefalet, işçi kıyımları, en küçük hak arayışına karşı düşmanca bir saldırganlık biçiminde apaçık ortada dururken, o bunlarla nasıl bir yabancılık ilişkisi içinde olduğunu her adımıyla adeta gözlere sokuyor. “Doğru mu” diye bir teyit platformu da bu zemin üzre tarihin en ironik girişimlerinden biri olarak yerini almaya hazırlanıyor. Hakikatin inatçılığı karşısında hükümsüz kalacağı biline biline faşizmin saldırganlığına duyulan güvenle yola çıkan bu girişim de hızla tarihin çöplüğündeki yerini almaya doğru gidecektir!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar