Yeni düzenlemeyle pek çok SİT alanı yapılaşmaya açılıyor

Yeni düzenlemeyle pek çok SİT alanı yapılaşmaya açılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğal SİT alanları için koruma ve kullanım koşullarını yeniden düzenledi. Düzenlemeyle nitelikli doğal koruma alanlarında yapılaşmanın önünü açılıyor. Muğla kıyıları tehlikede

Dağları-taşları-doğal yaşam alanlarını inşaat ve enerji patronlarının tam yağmasına açmak için yapılan düzenlemelerin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak, Resmi Gazete’de yayımlanan Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonu’nun Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı düzenlemesiyle koruma altındaki birçok alan yağmaya açıldı. Yapılan düzenlemeyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “kesin korunacak hassas alanları”nı yeni bir düzenlemeyle 3 ayrı başlıkta sınıflandırdı, bu başlıklardan “nitelikli doğal koruma alanı” olarak tanımlanan alanların yapılaşma ve enerji projelerine açılmasının önü açıldı.

Birgün’den Anıl Varlı’nın haberine göre; Resmi Gazete’de yayımlanan Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonu’nun Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı’na göre, söz konusu alanlar, “kesin korunacak hassas alan”, “nitelikli doğal koruma alanı”, “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak sınıflandırıldı.

Muğla bölgesi kıyıları yapılaşmaya açılıyor

Yapılan değişiklikte en dikkat çekici olan ise “nitelikli doğal koruma alanı” konusundaki değişiklikler oldu. Adeta yapılaşmaya olanak sağlayan bu kapsamdaki düzenlemeler, neredeyse tamamı ‘nitelikli doğal koruma alanı’ olan Muğla bölgesi kıyılarının tehlikede olduğunu ortaya koyuyor.

Yönetmelikte yapılaşmanın önünü açacak maddeler şöyle:

-Günübirlik alanlar, A tipi hariç mesire alanları ile kıyı mevzuatına uygun olarak park ve reklatif alanlar yapılabilir.

-Kamping alanları düzenlenebilir.

-Atık su arıtma tesisi, atık su deşarjı, kanalizasyon şebekesi, içme suyu temini, jeotermal suyun çıkarılması ve iletim hattı, enerji nakil hattı, trafo, şalt sahası, iletişim hattı, ulaşım hattı, açık otopark, teleferik yapılabilir.

-İmar ve kıyı mevzuatı çerçevesinde; imar planı yapılmasına gerek duyulmayan, denize girme, amatör su sporları gerçekleştirme, güneşlenme gibi amaçlarla sabit olmayan duş, gölgelik, soyunma kabini, büfe, tuvalet, su sporları için sökülebilir iskele ve koruma amaçlı imar planı yapılması koşuluyla iskele yapılabilir.

Değişiklikte ayrıca nitelikli doğal koruma alanı tescili yapılmadan önce yapılmış olan mevzuata uygun yapıların, ömrünü tamamlayana kadar kullanılabileceği de yer aldı.

‘Biz koruma alanı ilan etmeden gidin yağmalayın diyorlar’

Değişikliği değerlendiren hukukçu ve yaşam savunucusu Mehmet Cilsal, henüz nitelikli alan ilan edilmeyen ve bu kriterleri barındıran çok yer olduğunu belirterek, “Ege kıyıları henüz koruma alanı ilan edilmemiş doğal alanlarla dolu. Yani diyorlar ki biz orayı koruma alanı ilan etmeden, siz gidin mevzuata uygun olarak yapınızı yapın. Böyle bir ifadenin olması çok düşündürücü.”

Yönetmelikte, imar ve kıyı mevzuatı çerçevesinde soyunma kabini, tuvalet, iskele gibi yapıların yapılmasına olanak tanıyan maddenin de kıyı kanununa aykırı olduğunu hatırlatan Cilsal: “Sahil şeridinden denize doğru herhangi bir yapılaşma söz konusu olamaz. Ege sahilleri bunlarla dolu. İnsanlar artık bu iskeleler sebebiyle denize giremiyor. ‘Ben paramı ödedim iskelemi kuruyorum’ diyorlar bir de tesis kuruyorlar. Mevzuata uygun olan her zaman yasalara uygun olmuyor.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar