Yeraltından Notlar

Yeraltından Notlar

Kitap Dostoyevski’nin altıncı eseridir. Kitabın ana karakteri saplantılı ve hastalıklı derecede inatçıdır. Dostoyevski, bir nevi patlama yaşamıştır “Yeraltından Notlar”ı yazarken. Bunu okurken hissedebiliyorsunuz.

Dostoyevski

Karakterin yaşadığı korkunç iç muhasebe, kendine hastalık derecesinde dışardan bakma, farkedilmek için verdiği mücadele, acıma, nefret şehvet ve aşağılık duygularıyla dolu diyaloglar, Dostoyevski romanlarının olmazsa olmazları…

X karakterinde ilk sayfadan son sayfaya kadar hezeyanları okuyor ve 19. yüzyıl Rusyası ve insanları hakkında fikir sahibi oluyorsunuz. Sarsıcı sorular soran harikulade roman psikolojik travmaların ve nevrotik hallerin son kertesini okura yaşatıyor.

 • Söyleyin bana, bir insanın sırf kendi çıkarlarını bilmemesi yüzünden kötülük yaptığını ilk söyleyen, ilk iddia eden kimdi?
 • Çıkar! Nedir çıkar? Ya bazı durumlarda insanın çıkarı aslında hiç de yararına olmayan kötü bir şeyi istemekse?..
 • Rica ederim, uygarlık bizim neyimizi yumuşatmış?
 • Peki nasıl olur da bütün o bilgeler insanların hep normal ve akılcı yararlar için uğraşmak zorunda olduğunu düşünürler?
 • Kim bir matematik formülüne göre arzulamak ister?
 • Arzuları, özgür iradesi, seçme gücü olmayan bir adam bir org vidasından başka nedir?

Kitap Dostoyevski’nin altıncı eseridir. Kitabın ana karakteri saplantılı ve hastalıklı derecede inatçıdır. Dostoyevski, bir nevi patlama yaşamıştır “Yeraltından Notlar”ı yazarken. Bunu okurken hissedebiliyorsunuz. Zira bu kitabı yazan bir insan normal şeyler düşünüyor olamaz. Kesinlikle bir bunalım ve bir yeraltı söz konusudur. Dostoyevski fiziksel olarak olmasa da ruhen bu kitabı yeraltından yazmıştır.

Varoluş sancıları ve burnu büyük egoları ile baş etmenin yolunu, zavallılık mertebesiyle kendini yüceltmekte bulan bir adamın, kendini toplumdan soyutlayarak yeraltına hapsetmesini konu edinen romanı klasik seven herkes okumalıdır,

Veya benim gibi beş kez okuyup, Dostoyevski’nin muhteşem gözlem ve karakter analiz gücünü, sıradan bir kahramanın sıradışı yönlerini parlatarak rahatsız edici ve düşündürücü bir yapıt ortaya koymasını, zor günlerden geçtiğimiz bugünlerde yeniden okumalıdır.

Dostoyevski karakterine öylesine hakim ki, sanki onun ciğerleriyle nefes alıyor.

İyi ki edebiyat var. Virüs günlerinde televizyonlara değil kitaplara sığının.

Keyifli okumalar…

Dostlukla ve sağlıkla kalın

Gürbüz Deniz


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

 • Alp
  03/04/2021, 08:15

  Yüreğine sağlık gürbüz can yine okuyacağım bu kitabı hatirlatmsn güzel tşk ederim

  YANIT

İlgili yazılar