Yine “şüpheli kadın ölümleri” ve işkence!

Yine “şüpheli kadın ölümleri” ve işkence!

Kadınların tarihsel kazanımları masaya yatırılıp gasbedildikçe erkek saldırganlığı da aldığı cesaretle tırmanıyor. Antep ve Konya’da iki kadın “şüpheli” şekilde yüksekten düşerek hayatını kaybetti, Adana’da 7 aylık hamile kadına eşi, 5 gün boyunca işkence yaptı

Kadın düşmanlığının devlet erki tarafından yapılan düzenlemelerle alenen siyasallaştığı bu koşullarda kadınlar da ardı ardına katledilmeye, işkenceye, taciz ve tecavüze uğramaya devam ediyor. Son günlerde yaşanan cinayetlerin birçoğu haklarında uzaklaştırma kararı bulunan erkekler tarafından işlendi. Yine balkonlardan, yüksek evlerin pencerelerinden düşen kadınlar hayatını kaybetti, bu şüpheli ölümler nedeniyle gözaltına alınan erkekler adli kontrol ya da başka “tedbirlerle” serbest bırakıldı.

Söz konusu “şüpheli ölümler”e Antep ve Konya’da olmak üzere iki tane daha eklendi. Adana’daysa hamile bir kadın 5 gün boyunca eşinin sistematik işkencelerine maruz kalarak ağır yaralandı.

 Adana’da hamile kadına işkence

Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan Rıza el-Mahmud (26) 7 aylık hamile eşi T. A.’ya (20), 5 gün boyunca işkence uyguladı. 3 yaşındaki çocuğunun gözü önünde işkence gören T. A.’nın bir süre sonra bilinci kapandı. T. A.’nın öldüğünü düşünen Rıza el-Mahmud, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen sağlık görevlileri, ağır yaralı kadını ambulansla Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Kadının darba bağlı travma geçirdiği, vücudunun çeşitli yerlerinde işkence izleri bulunduğu, bebeğin ve kendisinin hayati tehlikesi bulunduğu öğrenildi. 

Adana Emniyet Müdürlüğü Yüreğir İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Amirliği tarafından gözaltına alınan Rıza el-Mahmud, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

ANTEP 

Antep’te 15 Temmuz Mahallesi’nde bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde görevli hemşire Adile K. 4’üncü kattaki evinin balkonundan “şüpheli” şekilde düşerek ağır yaralandı. Çevredekilerin ihbarı üzerine gelen sağlık ekibi, ağır yaralanan Adile K.’yi ambulansla Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdı. Adile K., hastanede yaşamını yitirdi.  

Hayret tutukladılar

Adile K.’nin şüpheli ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, olay sırasında evde bulunan Çağrı Şaşmaz, gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Şaşmaz, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 

KONYA 

Akşehir ilçesi Seyran Mahallesi’nde Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Melike Şahin erkek arkadaşı olduğu iddia edilen erkeğin evinin balkonundan düşerek “şüpheli” bir şekilde yaşamını yitirdi.  

Melike Şahin’in cenazesi otopsi işlemleri için Akşehir Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Şahin’in cenazesi memleketi Kocaeli’nin Körfez ilçesinde toprağa verildi.

“Şüpheli” serbest!

Şüpheli ölüm üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Şahin’in arkadaşı olduğu iddia edilen erkek gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen erkek, çıkarıldığı mahkemece yurtdışına çıkış yasağıyla birlikte adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar