YK Enerji’yi protesto eden Deniz Gümüşel gözaltına alındı

YK Enerji’yi protesto eden Deniz Gümüşel gözaltına alındı

Muğla Milas’ta “Tadında Milas var” sloganıyla düzenlenen 7’nci Zeytin Şenliğin’e doğayı yağmalayan şirketlerden YK Enerji’nin sponsor olmasını protesto eden çevreci Deniz Gümüşel gözaltına alındı

Muğla Milas’ta zeytinlikleri yok eden, halkı göçe zorlayıp mülksüzleştiren YK Enerji’nin (yandaş şirketlerden IC Holding ve Limak Holding ortak iştiraki Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.) katliamcı-yağmacı pratiği ortadayken 7’nci Zeytin Şenliği’nde sponsor olması ve bununla adını temizlemeye kalkışmasını protesto eden çevreci Deniz Gümüşel gözaltına alındı. Gümüşel, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke’ye İkizköy’de 35 bin zeytin ağacının kesilmek istendiğini hatırlatarak, “Siz bunu kesmek isteyen firmanın sponsorluğunda hasat şenliği yapıyorsunuz” dedi.

Milas’ta “Tadında Milas var” sloganıyla düzenlenen 7’nci Zeytin Şenliğinde Akbelen Ormanı’nı savunan köylülerle birlikte hareket eden çevreci Deniz Gümüşel, halka şenliğin YK Enerji sponsorluğunda düzenlendiğini anlatırken, güvenlik görevlilerince engellendi. Gümüşel Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke’ye 35 bin zeytin ağacının İkizköy’de kesilmek istendiğini açıklayarak, “Siz bunu kesmek isteyen firmanın sponsorluğunda hasat şenliği yapıyorsunuz” dedi.

“Niye bunların adını yeşile boyuyorsunuz?

Güvenlik görevlilerinin müdahalesi öncesinde Gümüşel, halka “Kömürün zeytin ağaçlarını nasıl yok ettiğinden bahsedeceğiz. Yeniköy, Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. burada 2 bin 50 megawatt büyüklüğünde termik santrali olan, 50 bin dönümün üzerinden tarım ve orman alanını kömür madeni için yok etmiş bir şirketin sponsorluğunda yapılıyor bu. Bu iki yüzlülük. Bir yandan zeytini kutla, öbür yandan zeytini yok eden ve iklim değişikliğine yol açan bir firmanın sponsorluğu ile halkı topla. Niye bunların adını yeşile boyuyorsunuz?” diye konuştu.

Gümüşel, 1983’ten bu yana şirketin işlettiği termik santralin insanların ölümüne yol açtığını kaydederek, “45 bin kişinin ölümüne yol açmış bir termik santral faciasından bahsediyoruz. Bu 45 bin insanın hesabını kim verecek? Bu sponsorluklarla yediğimiz hiçbir şey bize helal değil. Bunu bilin. Kaç tane köy kaldı? Bugüne kadar 12 köy kömür madeni açılsın diye yerinden yurdundan edildi” dedi.

Gümüşel daha sonra polisler tarafından gözaltına alındı.
Gümüşel’in gözaltına alınması sosyal medyada tepkiyle karşılandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar