Yoksulluk fazlasıyla küçük bir yorgan

Yoksulluk fazlasıyla küçük bir yorgan

Yoksulluk fazlasıyla küçük bir yorgan ve herbiri kendi tarafına çekiyor

Brezilya’da da kendilerine autodefensa [özsavunma] denmesinden hoşlanan imha grupları tüccarların siparişi üzerine şehirlerin temizliğiyle meşgul olurken; diğer silahşör arkadaşları latifundia sahiplerinin hesabına topraksız köylüleri ve diğer rahatsız edici insanları delik deşik ederek kırların temizliğiyle uğraşıyorlar.

Isto é dergisine göre, Maranhão eyaletinde bir yargıcın hayatı 500 dolar ediyor, bir din adamınınsa 400 dolar. Bir avukatı öldürmek 300 dolara mal oluyor. Kiralık katil örgütleri hizmetlerini abonelere özel indirimler uyguladıkları internet yoluyla sunuyorlar.

Kolombiya’da sosyal temizlik grubu olduklarını söyleyen ölüm mangaları da işe gerillaları öldürerek başladı ve şimdi tüccarların, toprak sahiplerinin ya da kim iyi para verirse onun hesabına herkesi öldürüyorlar. Üyelerinin çoğu üniformasız polis ve asker, ama aynı zamanda da erken yaştan itibaren cellat olarak eğitilmişler. Medellín’de on beş yaşındaki çocuklara kolay para ve heyecan sunan kiralık katil okulları faaliyet gösteriyor. Suç sanatları eğitimi gören bu çocuklar, bazen iş olarak kendileri gibi açlıktan ölen başka çocukları öldürüyorlar. Yoksullara karşı yoksullar; her zamanki gibi: Yoksulluk fazlasıyla küçük bir yorgan ve herbiri kendi tarafına çekiyor.

[Tepetaklak, Eduardo Galeano]


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar