Zeynep yoldaşın annesi: Kızım bir devrimciydi!

Zeynep yoldaşın annesi: Kızım bir devrimciydi!

Gazi Katliamı’nda ölümsüzleşen Zeynep Poyraz yoldaşın annesi: Sırtından vurulmuş ve arkadaşlarına sizi de öldürürler gidin demiş. Hastaneye götürülmesine izin verilmedi ve kan kaybı yaşıyordu. Hastaneye gittik ve kızımın öldüğünü söylediler. Bu devlet neler yaptı bize.

PİRHA- İstanbul Gazi Mahallesi’nde 26 yıl önce vurularak katledilen Zeynep Poyraz’ı annesi gözyaşlarıyla anlattı. Kızının bir devrimci olduğunu belirten Poyraz, “Sırtından vurulmuş ve arkadaşlarına sizi de öldürürler gidin demiş. Hastaneye götürülmesine izin verilmedi ve kan kaybı yaşıyordu. Hastaneye gittik ve kızımın öldüğünü söylediler. Bu devlet neler yaptı bize” dedi. 

12 Mart 1995’te Alevilerin yoğunlukta olduğu İstanbul’un Gazi Mahallesi’nde başlayıp, Ümraniye’ye yayılan olaylarda hayatını kaybedenlerin aileleri ve Alevi kurum temsilcileri Gazi Cemevinde basın toplantısı yaptı.

Burada bir konuşma yapan Zeynep Poyraz’ın annesi Menekşe Poyraz gözyaşlarını tutamayarak “Kızım bir devrimciydi” dedi.

“BU DEVLET NELER YAPTI BİZE!”

Kızının yaşamını yitirdiği güne dair konuşan Poyraz, kızının katillerinin devlet olduğunu ifade ederek, “Zeynep’im devrimciydi. Sivas yakıldıktan sonra bizler çok kötü olduk. Halil Kaya vurulduğunda yakamdan tuttu ve kalk gidelim dedi. Gittik, çok kötüydü, insanları öldürmüşlerdi” dedi.

“Diğer gün Zeynep uyuyordu ve onu götürmedim. Arkadaşları aradı ve Zeynep’in vurulduğunu söylediler” diyen Menekşe Poyraz, “Sırtından vurulmuş ve arkadaşlarına sizi de öldürürler gidin demiş. Hastaneye götürülmesine izin verilmedi ve kan kaybı yaşıyordu. Hastaneye gittik ve kızımın öldüğünü söylediler. Bu devlet neler yaptı bize” diye tepki gösterdi.

PİRHA/ İSTANBUL


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar