Zırhlı araç katliamları kamuoyunu ilgilendirmezmiş!

Zırhlı araç katliamları kamuoyunu ilgilendirmezmiş!

Şırnak’ın Cizre ilçesinde dershaneye giderken kaymakamın koruma aracı olduğu belirtilen zırhlı aracın çarpması sonucu ağır yaralanan 24 yaşındaki Abdulgaffar Dayan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Şırnak’ın Cizre ilçesinde üniversite sınavlarına hazırlanan ve dershaneye gitmek için evinden çıkan 24 yaşındaki Abdulgaffar Dayan’a 24 Ocak’ta Konak Mahallesi ile Nur Mahallesi’ni bağlayan eski köprüden geçerken zırhlı bir araç çarptı.

Tanıkları aracın kaymakamın koruma aracı olduğunu belirtmişti. Ancak aradan 2 gün geçmesine rağmen resmi makamlar tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Hayati tehlikesi olan Dayan, iki gündür tedavi altında tutulduğu Cizre Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Akrabaları ve HDP İlçe Örgütü cenazeyi almak için hastaneye gitti. Dayan bugün Cizre mezarlığına defnedilecek. 

Emniyet: Kamuoyuna ilgilendirmeyen konular

Duvar’dan Hacı Bişkin, Cizre’de son 5 yılda kaç kişiye zırhlı araçlar çarptığını, sivillere çarpan kolluk kuvvetlerine soruşturma açılıp açılmadığını, kazaların önlenmesi için ne gibi çalışmaların yapıldığını sordukları Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’nün, “Kamuoyuna ilgilendirmeyen konular” diyerek başvurunun bilgi edinme hakkı kapsamında olmadığını söylediğini haberleştirdi.

Bişkin Emniyet Müdürlüğü’nün yanıtını da paylaştı: “4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas Ve Usuller Hakkında Yönetmelik madde 36 ‘Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır’ hükmü amirdir.”

Öte yandan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya zırhlı araçlar ilgili sorduğu soru önergesine de henüz yanıt verilmedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar